[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 24. 10. 2020   Meniny má Kvetoslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave sa rozlúčili so zosnulým saleziánom Štefanom Turanským
P:3, 17. 08. 2020 11:45, DOMBratislava 17. augusta (TK KBS) Zádušnú svätú omšu za zosnulého dona Štefana Turanského celebroval v Katedrále sv. Martina v Bratislave bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Spolu s ním koncelebrovali bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR František Rábek a saleziánsky vikár Peter Bučány.

V homílii salezián don Marián Valábek, SDB zdôraznil, že “Števko nebol bez chýb a mal veľmi veľa dobrých vlastností. Treba zaregistrovať najmä to, ako sa ho dotýkalo Božie slovo”. Zosnulý don Štefan Turanský nedávno preložil knihu Duša Kristova o známej modlitbe, ktorá sa modlí po svätom prijímaní. Don Valábek ju počas homílie venoval arcibiskupovi Zvolenskému.

PLNÉ ZNENIE zádušnej svätej omše v archíve a na Facebooku TV LUX.

Telo zosnulého saleziána uložili do saleziánskej hrobky na bratislavskom cintoríne vo Vrakuni. Pohrebné obrady viedol arcibiskup Zvolenský. Keďže don Turanský pochádzal zo srbskej Vojvodiny, jeho rodina, brat, švagriná a ich deti nemohli prísť kvôli koronavírusu na pohreb. Na obradoch bol prečítaný od nich list. “Zostalo mnoho nedopovedaného,” napísali.

Saleziánsky vikár Peter Bučány označil Štefana Turanského za detského a hravého. Tak si ho budú všetci pamätať. “Dokázal sa prihovoriť deťom i pubertiakom. Nechal sa viesť Božím Duchom,” povedal o ňom s tým, že jeho srdce bolo prívetivé a chápajúce. “Chápal silu hriechu, ale ešte viac silu milosti,” dodal Peter Bučány.

PLNÉ ZNENIE obradov na cintoríne vo Vrakuni na Facebooku Saleziánov don Bosca.

Turansky, pohreb 2

Krátky životopis zosnulého Štefana Turanského

Štefan Turanský sa narodil v slovenskej rodine v Selenči vo Vojvodine 11. septembra 1956. Po gymnáziu v Slovenskom ústave svätého Cyrila a Metoda v Ríme vstúpil v roku 1975 k saleziánom a 11. septembra 1976 zložil svoje prvé rehoľné sľuby. Prípravu na kňazstvo a teologické štúdia si vykonával v Turíne a v Ríme a po jej ukončení ho 27. júla 1985 biskup Dominik Hrušovský vysvätil na kňaza.

V roku 1990 prišiel pôsobiť ako salezián na Slovensko. Najdlhšie pôsobil v Žiline, kde bol aj direktorom komunity. V roku 2001 získal na RKCMBF UK v Bratislave doktorát z posvätnej teológie. Svoju doktorandskú prácu z oblasti zasväteného života publikoval pod názvom Krehkosť duchovného povolania (vydavateľstvo Don Bosco).

Bol tiež direktorom saleziánov študentov teológie v Bratislave, od 15. augusta 2005 do marca 2008 bol provinciálom slovenských Saleziánov dona Bosca. V marci 2008 bol na generálnej kapitule saleziánov zvolený za člena hlavnej rady, kde do roku 2010 pôsobil ako radca pre región Strednej a severnej Európy. V ostatných rokoch žil a pôsobil v saleziánskej komunite v Bratislave-Mamateyovej.

Zomrel náhle minulý týždeň vo veku nedožitých 64 rokov počas oddychového pobytu na Orave, na ktorom bol aj so spolubratmi zo svojej saleziánskej komunity z Bratislavy-Mamateyovej. V Cirkvi a v saleziánskej spoločnosti prežil 44 rokov rehoľného a 35 rokov kňazského života.

-
Aktualizované( TK KBS, rp; rp ) 20200817022   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]