[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 12. 2022   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Rajci odhalili informačnú tabuľu saleziánovi Andrejovi Paulinymu
P:3, 17. 08. 2020 09:05, DOM

Rajec 17. augusta (TK KBS) Rektor Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme Pavol Zvara celebroval v nedeľu slávnostnú svätú omšu v Kostole sv. Ladislava v Rajci pri príležitosti spomienky na 95. výročie narodenia významného rajeckého rodáka, saleziána dona Andreja Paulinyho, SDB. Po liturgii mu odhalili informačnú tabuľu.

rajec, odhalenie, tabula, Pauliny

"Meno Andreja Paulinyho, SDB je vo svete dosť známe. My na Slovensku a v jeho rodnom meste Rajec až teraz po rokoch zisťujeme, že sme o ňom vedeli pomerne málo. To sa potvrdilo i po vydaní zborníka Veľký muž z malého mesta, ktorý bol počas roka a pol spolu s prednáškou o donovi Paulinym a výstavou jeho grafických diel súčasťou projektu – odhaľovania jeho osobnosti. Ľudia, ktorí si knižku prečítali, neskrývali údiv nad tým, že hoci otca Andreja vcelku poznali, nevedeli, čo všetko v Turíne a Ríme pre našu vlasť robil a aký bol všestranný talent," uviedla pre TK KBS Alena Rybárová. "Keď maľoval obrázok rajeckého Kostola sv. Ladislava, nad ktorým je Panna Mária a pri kostole je i múr, určite sa mu ani nesnívalo, že raz na ňom bude tabuľa venovaná práve jemu. V tomto roku, kedy si pripomíname 95. výročie od jeho narodenia nastal čas, aby sme trošku z tej jeho skromnosti odtiahli závoj," dodala.

Rajec, odhalenie, tabula, Pauliny

Na túto príležitosť si do farnosti pozvali rektora Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, kde don Andrej dlho pôsobil. Na slávnosti nechýbal zástupca z radov jeho žiakov Michael Kaňa, salezián don Ján Tocký, rodinní príslušníci a priatelia. Po slávnostnej sv. omši, príhovore a hudobnom doprovode odkryli novú informačnú tabuľu.

"Okrem fotografií, jeho diel a textu je tu napríklad možnosť si vypočuť cez QR kód rozprávanie ako don Andrej utekal po Barbarskej noci na slobodu do zahraničia. Nachádza sa tu tiež jedna fotografia s mládežou zo Slovenského gymnázia Antona Bernoláka v Ríme, kde don Andrej dlhé roky pôsobil ako pedagóg a formoval chlapcov slovenských emigrantov. Túto fotografiu som prednedávnom dostala od dona Štefana Turanského, ktorý náhle, štyri dni pred touto našou slávnosťou zomrel. Dával mi ju so slovami: „Hľadáte, kde som ja? Ja som tam predsa ten najkrajší.“ Don Štefan tu plánoval byť s nami. Môžeme povedať, že istým spôsobom sa mu to aj takto podarilo," informovala Alena Rybárová.

"Chcem poďakovať jemu i mnohým ďalším, ktorí pomáhali najrôznejšími spôsobmi priblížiť život a dielo otca Andreja, ktorý 42 rokov pre nás pracoval z exilu v Taliansku a po páde režimu 12 rokov z našej vlasti. Nech teda táto tabuľa slúži nám, ale i návštevníkom mesta Rajec a nech nás inšpiruje pripomenúť si ďalších našich velikánov, ktorí si zaslúžia opätovné odkrytie ich mena," dodala Rybárová.

( TK KBS, ary; ml ) 20200817018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23