[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 10. 2020   Meniny má Dobromila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Justitia et Pax Europa pozýva k modlitbe Otče Náš za bieloruský ľud
P:3, 17. 08. 2020 08:05, DOMBratislava 17. augusta (TK KBS) K spoločnej modlitbe "Otče Náš" za bieloruský ľud pozýva v utorok 18. augusta 2020 o 18:00 Výkonný výbor Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Európa). K modlitbe pozýva vo vyhlásení, ktoré vydala k súčasnej situácii v Bielorusku. Vyhlásenie prinášame v plnom znení.

- - - - -

Vyhlásenie Výkonného výboru Justitia et Pax Európa k súčasnej situácii v Bielorusku


Pokoj a spravodlivosť pre Bielorusko


Po prezidentských voľbách v Bielorusku, ktoré sa konali 9. augusta 2020, sa tisíce demonštrantov vydali do ulíc, aby odmietli výsledky volieb ako zmanipulované, čo viedlo k násilným stretom s národnými bezpečnostnými zložkami. Podľa zverejnených správ stálo neprimerané násilie zo strany bieloruských úradov najmenej dva ľudské životy a spôsobilo stovky zranení. Asi 6000 demonštrantov bolo zadržaných a mnohí z tých, ktorí boli následne prepustení, nesú známky mučenia. Okrem toho sa zintenzívnilo potláčanie občianskych práv a slobôd. Táto alarmujúca situácia predstavuje vážnu hrozbu pre spravodlivosť a pokoj nielen v Bielorusku, ale aj v celom regióne.


V mene Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (‘Justitia et Pax Európa‘) odsudzujeme akúkoľvek formu násilia a dôrazne protestujeme proti mučeniu zadržaných demonštrantov bieloruskými bezpečnostnými zložkami. Žiadame tiež o okamžité prepustenie všetkých osôb, ktorých zatknutie bolo neopodstatnené.


Naliehame na bieloruské štátne orgány, aby v plnej miere rešpektovali demokratické princípy a dodržiavali ľudské práva vrátane práva na život, zákazu mučenia, slobody zhromažďovania, médií a prejavu.

Vítame jednotu členských štátov Európskej únie pri preukazovaní ich solidarity s bieloruským ľudom a vyjadrujeme svoju podporu úsiliu Eú pracovať na cielených opatreniach proti jednotlivcom zodpovedným za závažné porušenia ľudských práv.


Pripájame sa ku katolíckym biskupom Bieloruska v ich žiadosti o hľadanie pravdy prostredníctvom pokojného a inkluzívneho dialógu medzi bieloruským politickým vedením a širšou občianskou spoločnosťou s cieľom zabrániť ďalšiemu násiliu.
 Pozývame všetkých kresťanov, aby sa spojili v modlitbe Pána „Otče Náš“ za bieloruský ľud v utorok 18. augusta 2020 o 18:00 SEČ, aby mohla zvíťaziť pravda, spravodlivosť a pokoj.V Bruseli 16. augusta 2020

Výkonný výbor Justitia et Pax Európa

Mons. Noel Treanor, biskup z Down and Connor, predseda
Maria Krabbe Hammershoy, podpredsedníčka
Isabel Cuenca Anaya
Daniel Darmanin
Cécile Dubernet
Arnaud Gorgemans
Marek Mišák

-

Justitia et Pax Europa je organizácia so sídlom v Bruseli, ktorá združuje 31 národných komisií alebo rád Iustitia et Pax. Tie pôsobia pri príslušných biskupských konferenciách, ktoré sa usilujú o odstránenie chudoby, presadzovanie ľudských práv, mieru, zmierenia, ako aj o rozvoj a zachovanie stvorenia. Rada Iustitia et Pax je poradným orgánom Konferencie biskupov Slovenska. Podobne ako rovnomenná pápežská rada, jej úlohou je presadzovať spravodlivosť a pokoj vo svetle Evanjelia a sociálnej náuky Cirkvi.( TK KBS, jus; ml ) 20200817016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]