[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Viedni pripravili spomienku na Editu Steinovú s modlitbou za mier
P:3, 10. 08. 2020 11:00, ZAH

Viedeň 10. augusta (TK KBS) Karmelitáni, Mariánske sestry z Karmelu a Spoločnosť Edithy Steinovej pripravili v nedeľu vo Viedni-Döblingu tradičnú Spomienku na Edithu Steinovú (Edith-Stein-Fest) spojenú s modlitbou za mier. Deviateho augusta sa totiž slávi sviatok Edithy Steinovej, mučeníčky a „patrónky Európy“, ktorá bola zabitá v koncentračnom tábore v Osvienčime.

Na teologickej fakulte v Salzburgu si nedávno pripomenuli, že pred 90 rokmi – v lete roku 1930, bola Editha Steinová jedinou ženou, ktorá mohla prednášať vo veľkej aule salzburskej univerzity v rámci Katolíckych akademických dní Nemecka a Rakúska. Editha Steinová nadchla publikum na akademických dňoch, ktoré následne v roku 1931 viedli k založeniu „Salzburských univerzitných týždňov“. Okrem iného prednášala na tému „Étos povolania ženy“. Na jej pamiatku bola prístavba salzburského múzea Edmundsburg postavená na vŕšku Mönchsberg pomenovaná Edith-Stein-Haus. O týchto prednáškach sa zmieňuje vo svojej knihe vydanej r. 2013 aj prof. Clemens Sedmak.

Konvertitka a Husserlova študentka

Svätá Editha Steinová mala židovský pôvod. Pochádzala z rodiny obchodníkov z Vratislavy (dnes Wrocław, Poľsko). V rodnom meste ako aj v Göttingene a Freiburgu študovala filozofiu, germanistiku, históriu a psychológiu. V roku 1916 obhájila svoju dizertačnú prácu pod vedením filozofa Edmunda Husserla.

V roku 1922 sa ako 31-ročná dala pokrstiť a začala vyučovať na učiteľskom ústave v Speyeri, ktorý viedli sestry dominikánky. Už tam viedla takpovediac mníšsky život. Vo svojich filozofických spisoch sa okrem iného zaoberala myslením Tomáša Akvinského, Husserla a Martina Heideggera. Viackrát sa pokúšala o habilitáciu, avšak neúspešne kvôli tomu, že bola ženou.

V roku 1933 vstúpila do kolínskeho Karmelu „Márie od Pokoja“ a prijala meno Terézia Benedikta od Kríža a stala sa bosou karmelitánkou. Ešte v tom istom roku vyzvala Editha Steinová pápeža Pia XI. (1922-1939), aby zaujal stanovisko k štvavej kampani namierenej proti Židom v Nemecku, avšak bezvýsledne.

Po nacistickom pogrome proti Židom, ktorý sa udial 9. novembra 1938, už Edita Steinová nemohla kvôli svojmu židovskému pôvodu zostať v Nemecku. Uchýlila sa preto do Holandska do karmelitánskeho kláštora v Echte. Keď Nemci obsadili Holandsko a keď sa v holandských kostoloch čítal v roku 1942 pastiersky list, v ktorom biskupi protestovali proti prenasledovaniu Židov, aj toto miesto sa pre ňu stalo nebezpečným.

Dňa 2. augusta 1942 bola E. Steinová zatknutá v Echte spolu so svojou rodnou sestrou Rosou, ktorá sa medzičasom dala pokrstiť a vstúpila tiež do Karmelu. O niekoľko dní boli sestry deportované do koncentračného tábora Westerbork a odtiaľ do Osvienčimu. Editha Steinová bola jednou z tých väzenkýň, ktoré hneď zabili.

Katolícka cirkev ju vyhlásila za svätú v roku 1989. V roku 1999 pápež Ján Pavol II. vyhlásil Edithu Steinovú spolu s Katarínou Sienskou a Brigitou Švédskou za „spolupatrónky Európy“.

-

Zdroj: Kathpress / Preložil: Stanislav Gábor

( TK KBS, kath, sga, ml; rp ) 20200810036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]