[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Manuál bioetiky pre mladých vychádza na stránke milujemzivot.sk
P:3, 10. 08. 2020 10:31, DOMBratislava 10. augusta (TK KBS) Manuál bioetiky pre mladých, ktorý u nás pred piatimi rokmi vyšiel v knižnej podobe, už má aj online podobu. Ide o preklad z pôvodne francúzkeho originálu. Vytvorila ho francúzska Nadácia Jerouma Lejeuna (Fondation Jérôme Lejeune). Podáva základné informácie o rozšírených biotechnológiách spojených s ľudským životom a zdravím, približuje ich funkcionalitu a podáva etické hodnotenie z pohľadu úcty k životu a ľudskej osobe. Online podobu dostala na adrese milujemzivot.sk. Stránku prevádzkuje sekcia pre kultúry života neziskovej organizácie Kanet.

Iniciátorom a redaktorom projektu je Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národného pochodu za život. Odborne na projekte spolupracovali bioetička Pavla Bicianová, lekárka Eva Grey a právnik Patrik Daniška. Na príprave stránky spolupracovali tiež profesionálni webdizajnéri.

"Okrem veľkých aktivít na podporu ochrany života vo verejnom priestore, akou je napríklad aj Národný pochod za život, sú veľmi potrebné aj projekty na prehlbovanie vedomostí. Na rozdiel povedzme od IT technológií, ktoré zvyčajne nie sú eticky sporné, viaceré biotechnológie fatálnym spôsobom ovplyvňujú zdravie a život ľudí. A to je problém.

Ide napríklad o problémy v súvislosti s umelým oplodnením, transplantáciou, výskumom kmeňových buniek a pod. Naša stránka pomáha mladým ľuďom zorientovať sa a lepšie porozumieť problémom. A to zrozumiteľným a tiež graficky moderným a štýlovým spôsobom. Tento rok by sme radi rozšírili funkcionalitu stránky o kvízy, ktorými si budú môcť návštevníci otestovať svoje vedomosti a stráviť tak čas na stránke ešte zaujímavejším spôsobom," vysvetlil zámer stránky Marek Michalčík.

Dodal, že projekt plánujú rozvíjať o ďalšie novinky. Podporiť sa dá na čísle účtu SK63 0200 0000 0035 1220 9151 (do poznámky je potrebné napísať milujemzivot.sk).

Manuál je rozdelený do deviatich kapitol, v ktorých je stručne popísaný vždy jeden bioetický problém. Každá kapitola má zvyčajne tieto časti: popis problému, popis metód, legislatíva, najčastejšie kladené otázky, etické hodnotenie a svedectvá. Názvy kapitol znejú - Príbeh malého ľudského života, Potrat, Prenatálna diagnostika, Techniky asistovanej reprodukcie, Predimplantačná genetická diagnostika, Výskum na embryách, Koniec života, Darcovstvo orgánov, Teória gender.

( TK KBS, mmi, ml; rp ) 20200810035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]