[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 01. 07. 2025   Meniny má Diana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

V Turíne prijal biskupskú vysviacku apoštolský prefekt pre Mongolsko
P:3, 10. 08. 2020 12:48, ZAH

Turín 10. augusta (RV) V sobotu 8. augusta prijal v Turíne biskupskú vysviacku nový apoštolský prefekt pre Mongolsko Giorgio Marengo IMC. Člen Misijného inštitútu Consolata sa stal titulárnym biskupom so sídlom Castra Severiana, jeho skutočným sídlom však bude mongolské hlavné mesto Ulanbátar. Hlavným svätiteľom bol prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Luis Antonio Tagle.

Štyridsaťšesťročný páter Giorgio Marengo pochádza z talianskeho Piemontu. V Mongolsku pôsobil už od roku 2003 ako predstavený tamojšej rehoľnej komunity a farár v meste Arvaiheer.  V rámci Misijného inštitútu Consolata bol regionálnym poradcom pre Áziu. Večné sľuby zložil roku 2000 a o rok nato bol vysvätený za kňaza. Má doktorát z misijných vied z Pápežskej Urbanovej univerzity v Ríme a v rámci svojej rehole je vôbec prvým misionárom v Mongolsku. Biskupskú vysviacku ako apoštolský prefekt prijal vo vlasti z dôvodu cestovných obmedzení pri prevencii proti koronavírusu. 

Mongolsko je krajina s obrovskou rozlohou, no má len niečo cez tri milióny obyvateľov. Kresťanov tu žije okolo 1300. Mons. Giorgio Marengo v rozhovore pre Vatican News uviedol:

„Byť biskupom v Mongolsku sa v mnohom podobá tomu, čo prežívali apoštoli v počiatkoch. Kresťanstvo v Mongolsku v skutočnosti existuje, praktizovalo sa tu v dávnej dobe. Vie sa, že pred rokom 1000, tu zapustilo korene takzvané nestoriánske kresťanstvo sýrskeho pôvodu. Neskôr však z rozličných historicko-kultúrnych dôvodov, po epopeji mongolského impéria, praktizovanie kresťanstva doslova zmizlo a prevahu získala budhistická tibetská tradícia, z ktorej sa potom vyvinula originálna forma nazývaná mongolským budhizmom. (...) Byť tu biskupom znamená byť tu pre tých, čo sú už kresťanmi, pomáhať im rásť vo viere, prehlbovať svoje nasledovanie Krista, a zároveň mať na zreteli spoločnosť, ktorá sa prakticky ešte skutočne nekonfrontovala s Evanjeliom.“

„Ako hovorí pápež František, a ešte pred ním Benedikt XVI., skôr než vôľou šíriť posolstvo za každú cenu, je misia skutočne darom milosti, ktorý sa snažíme ponúknuť ako tí, ktorí sme ho sami prv dostali.

Konkrétne to znamená venovať čas tomuto hlbokému načúvaniu Pánovi, ktorý nás posiela k ľuďom, ku ktorým sme poslaní, aby sme vnikli do skutočnej empatie. Znamená to venovať čas spoznaniu jazyka, vybrúseniu si tých prostriedkov, ktoré nám umožňujú vstúpiť do pravého dialógu s ľuďmi, aby sme rozumeli vzťažným bodom ich kontextu, ich dejinám, ich kultúrnym a náboženským koreňom. A súčasne s tým boli v tomto všetkom vernými samotnému Evanjeliu, nie že by sme sa preto stali nemými ohlasovateľmi, ako nám to neraz hrozí, ale ponúknuť s veľkou pokorou a úprimnosťou, tú drahocennú perlu, ktorú sme prijali a je ňou Pánovo Evanjelium. Je to príležitosť vstúpiť do zjednotenia s ním, žiť tento nový život, ktorý nám priniesol, a tak to šepkanie je odvážnym aktom ohlasovania, ale spôsobom priliehavým kontextu a osobám, ktoré máme pred sebou," uviedol nový apoštolský prefekt pre Mongolsko, taliansky misionár inštitútu Consolata, Giorgio Marenga.

V Mongolsku pred časom pracoval ako misionár aj slovenský salezián don Jozef Tóth, ktorý momentálne pôsobí na Sibíri v Aldane.

( TK KBS, RV jb, ml; rp ) 20200810032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]