TK KBS

Dnes je štvrtok 24. 09. 2020   Meniny má Ľuboš, Ľubor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekonomický sekretariát Svätej stolice má nového generálneho sekretára
P:3, 04. 08. 2020 14:16, ZAHVatikán 4. augusta (RV) Svätý Otec František vymenoval generálneho sekretára Ekonomického sekretariátu Svätej stolice. Je ním doktor ekonómie Maximino Caballero, odborník na finančníctvo pôsobiaci v USA. Pochádza zo Španielska, je ženatý laik a otec dvoch detí.

Šesťdesiatročný Maximino Caballero Ledo pochádza zo španielskej Méridy. Okrem doktorátu z ekonómie z Madridskej autonómnej univerzity má magisterský titul v odbore podnikového manažmentu z IESE Business School v Barcelone. Od roku 1986 pracoval v rozličných španielskych a amerických podnikoch, dve desiatky rokov vo finančných inštitúciách v Barcelone a Valencii ako zodpovedný za finančné aktivity v rozličných európskych krajinách, na Blízkom východe a v Afrike. Od roku 2007 sa Maximino Caballero presunul spolu s rodinou do USA, kde až doteraz pôsobil vo významnej nadnárodnej spoločnosti zdravotníckeho sektoru (Baxter Healthcare Inc. so sídlom v štáte Illinois) na niekoľkých postoch vrátane viceprezidenta pre financie a value capture.

Laici majú v Cirkvi dôležitú úlohu

Menovaním za generálneho sekretára Ekonomického sekretariátu zveril pápež František Maximinovi Caballerovi druhú pozíciu vo vedení dikastéria, na ktorého čele je prefekt Juan Antonio Guerrero Alves SJ. Prinášame reakcie Dr. Caballera na jeho menovanie: „Z najrozličnejších kariérnych príležitostí, ktoré som si mohol predstavovať je táto jednou z tých, na ktoré som nikdy ani len z diaľky nepomyslel...“ - komentoval španielsko-americký finančník svoje menovanie v rozhovore pre vatikánske médiá. Z USA si odnáša vďačné spomienky na spoločnosť Baxter i na angažovanosť katolíkov v tejto krajine:

„Tu som mal príležitosť profesionálne rásť a byť v kontakte s ľuďmi alebo projektmi prakticky z celého sveta. Moja práca mi umožnila spoznať rozličné kultúry a pomohla mi porozumieť významu a sile rozmanitosti. Osobne obdivujem vysokú cirkevnú angažovanosť veriacich v tejto krajine a ich štedrosť pri podpore ich farností a ich sociálnych diel. “
Maximino Cabellero sa zdôveril, že s pátrom Guerrerom Alvesom pochádzajú z toho istého mesta a sú priateľmi od detstva: „Páter Guerrero a ja sme spolu vyrastali, naše rodiny spolu udržujú priateľské vzťahy po celý život a my sme si boli veľmi blízki až po štúdium na univerzite. Vtedy život každého z nás viedol po inej ceste, ale nikdy sme na seba nestratili spojenie“.

O pozícii sekretára Ekonomického sekretariátu ho informoval práve jeho priateľ: „Keď mi páter Guerrero volal, aby mi ponúkol tento plán, mysľou mi prešiel dlhý zoznam dôvodov, pre ktoré by som to nemohol prijať: moja rodina sa usadila v USA; musel by som načas opustiť moje deti, Sandru a Maxa, ktorí pracujú tam; opustiť prácu, dom... Napriek tomu, moja žena Inmaculada a ja sme od prvého momentu vedeli, že volanie od Boha prichádza vo veľmi rozličných formách, a táto bola tou našou. Takže jedinou odpoveďou bolo: «fiat»“.

Po odstúpení zo súčasnej pozície sa Maximino Cabellero so svojou manželkou  v najbližších dňoch presťahujú do Ríma. Do novej funkcie generálneho sekretára Ekonomického sekretariátu Svätej stolice nastúpi od druhej polovice augusta. Pre Vatican News sa Dr. Caballero podelil aj s myšlienkou o úlohe laikov v Cirkvi:

„Zmýšľanie, že Cirkev je iba vec kňazov a sestričiek, a že my ostatní sme iba diváci, je veľmi rozšírené. Avšak laickí veriaci majú v Cirkvi svoju veľmi dôležitú úlohu. Všetci sme členmi toho istého tela a všetci máme svoje poslanie. Pre mňa možnosť spolupracovať so Svätou stolicou, v službe Svätému Otcovi, je cťou a veľkou zodpovednosťou. Mojími „talentami“ sú moje skúsenosti a moja práca a dúfam, že vďaka nim môžem vykonať svoj podiel a spolupracovať na ekonomickej transparentnosti Svätej stolice. K tomuto novému kroku v našom živote sa staviam s pokorou a vďačnosťou pátrovi Guerrerovi, že navrhol moju kandidatúru, a Svätému Otcovi za jeho dôveru vo mňa.“( TK KBS, RV jb, mh; ml ) 20200804045   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020