[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Múzeum kultúry Chorvátov prináša výstavu o Ferdinandovi Takáčovi SJ
P:3, 31. 07. 2020 16:46, DOMBratislava 31. júla (TK KBS) V tomto roku si pripomíname sté výročie narodenia P. Ferdinanda Takáča SJ (27. jún 1920), rodáka z Chorvátskeho Grobu a jednej z najväčších osobností slovenských Chorvátov. Pri tejto príležitosti Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku v Bratislave pripravilo výstavu Ferdinand Takáč – kňaz, spisovateľ, politický väzeň, ktorá potrvá do 31. októbra 2020 vo výstavných priestoroch múzea.

Ferdiš Takáč, ako ho zvykli oslovovať, sa zaslúžil najmä o kultúrne zblíženie Slovákov s Chorvátmi. Hoci pochádzal z chudobných pomerov, vďaka jeho zanieteniu študoval právo na univerzite v Záhrebe, avšak po dvoch rokoch sa musel kvôli neľahkým pomerom počas druhej svetovej vojne vrátiť domov.

Koncom vojny sa dostal do rúk gestapa, ktoré ho niekoľko týždňov väznilo v Modre aj v Bratislave. V roku 1950 vstúpil medzi jezuitov, čím si splnil svoj sen. Toto obdobie nanešťastie netrvalo dlho a už v apríli toho istého roku sa uskutočnila „akcia K“, ktorou komunistický režim rozpustil všetky mužské rehole. Ferdinand Takáč sa tak dostal do sústreďovacieho tábora v Jasove a neskôr v Podolínci, kde prežil istú dobu v krutých väzenských podmienkach.

Po prepustení pôsobil vo viacerých štátnych podnikoch ako robotník a popri práci vyštudoval filozofiu a teológiu. V januári 1955 bol Jánom Chryzostomom Korcom vysvätený za kňaza, no už koncom roka bol opäť zatknutý a obvinený z protištátnej činnosti. Vo vykonštruovanom procese bol aj s bratmi jezuitmi odsúdený na osem rokov väzenia a ťažkých prác v baniach.

V roku 1960 bol oslobodený a začal pracovať ako opravár výťahov, neskôr pôsobil ako redaktor katolíckych novín. S nástupom normalizácie musel aj túto prácu opustiť a v nasledujúcich osemnástich rokoch vykonával pastoračnú činnosť v Slatinke pri Lučenci.

Aj napriek neľahkému osudu sa stále venoval pomoci druhým a vďaka svojej neúnavnej práci získal aj viaceré štátne vyznamenania. Ferdinand Takáč počas svojho života preložil z chorvátčiny do slovenčiny tri desiatky kníh, najmä náboženského zamerania. Aby ešte viac zblížil tieto dva národy, vytvoril 2 rozsiahle chorvátsko-slovenské slovníky.

Páter Ferdinand Takáč SJ zomrel 6. apríla 2013 a pochovaný je blízko kostola vo svojej rodnej obci.

Zdroje: snm.sk / jezuiti.sk

( TK KBS, snm, jez; ml ) 20200731031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]