[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Asociácia exorcistov vydala novú knihu pre vysluhovanie exorcizmu
P:3, 30. 07. 2020 09:00, ZAHVatikán 30. júla (RV) Medzinárodná asociácia exorcistov publikovala v padovskom vydavateľstve Edizioni Messaggero "Pravidlá pre vysluhovanie exorcizmu vo svetle nových obradov exorcizmu". Kniha, pôvodne zamýšľaná pre úzky okruh kňazov, ktorí sú v cirkvi poverení touto službou, sa tak stáva príležitosťou pre všetkých záujemcov, aby získali znalosti o tejto službe, opradenej senzáciachtivými či hororovými historkami. Určená je však najmä "vysluhovateľom exorcizmu a tým, ktorí sa na túto službu pripravujú."

Zväzok vyšiel v asociácii, ktorá má dnes viac ako 800 členov pôsobiacich po celom svete. Toto združenie získalo právne schválenie od Kongregácie pre klérus 13. úna 2014, avšak jeho dejiny sú oveľa staršie - takmer pred tridsiatimi rokmi sa talianski a zahraniční exorcisti, vrátane vedúcich talianskych postáv Gabriela Amortha a Candida Amantiniho, začali stretávať, organizovať stretnutia a vzájomne sa informovať o činnosti prostredníctvom obežníka.

Príručka prináša všeobecný prehľad o pôsobení diabla v našich dejinách a obrade exorcizmu, vďaka ktorému cirkev vyslobodzuje z veľkého utrpenia nemálo bratov a sestier. Zväzok vznikol na základe načúvania a pracovných skúseností členov asociácie a predhovor napísal pápežský vikár pre mesto Rím, kardinál Angelo de Donatis. Smernice preskúmali, opravili a k ich vydaniu asociáciu oprávnili vatikánske kongregácie - pre klérus, pre Boží kult a disciplínu sviatostí a pre náuku viery. Nenahradzujú žiadny úradný dokument schválený cirkvou, avšak podporujú tradičné cirkevné učenie, aby pomohli "zlepšiť služby chorej realite narušenej diabolským pôsobením," s ktorým sa exorcisti denne stretávajú.

Ako informoval Vatican News Mons. Karel Orlita, súdny vikár Diecézneho cirkevného súdu v Brne a prezident Akadémie kánonického práva, kniha vyjde v češtine, a to pod názvom "Pravidlá vysluhovania exorcizmu v katolíckej cirkvi v súlade s platným obradom". Na jej preklade pracovala niekoľko rokov komisia Medzinárodnej asociácie exorcistov v Českej a Slovenskej republike, ktorú Mons. Orlita koordinuje. Zväzok vychádza vo vydavateľstve Akadémie kánonického práva a v spolupráci s česko-slovenskou sekciou. Nebude určený pre širokú verejnosť, avšak pre kňazov a pracovníkov v cirkvi sa stane sprievodcom pri formácii nových exorcistov.

( TK KBS, rv cz, jag; ml ) 20200730023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]