[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Lamač chce z Kaplnky svätej Rozálie vytvoriť živý liturgický priestor
P:3, 29. 07. 2020 11:40, DOMBratislava 29. júla (TK KBS/TASR) Bratislavský Lamač má záujem nielen zreštaurovať objekt Kaplnky sv. Rozálie, z národnej kultúrnej pamiatky, ktorá je symbolom mestskej časti, chce vytvoriť aj miesto pravidelných bohoslužieb. V súvislosti s prevzatím tohto historického objektu do správy mestskej časti (MČ) to uviedol starosta Lamača Lukáš Baňacký.

"S cieľom konania bohoslužieb sme sa dohodli na spolupráci s rímskokatolíckou i gréckokatolíckou cirkvou," potvrdil starosta. V kaplnke plánujú organizovať liturgické podujatia latinského aj byzantského obradu, nadväzujúc na už uskutočnené bohoslužby a pozitívny ohlas, ktorý vyvolali. V rámci byzantského obradu bude partnerom MČ Bratislavská eparchia, ktorá zastrešuje aj nemalý počet ukrajinských veriacich, kaplnka by sa mala tak stať i ich duchovným miestom. "Na území Lamača máme obyvateľov ukrajinskej národnosti a v súvislosti s rozvojom niektorých podnikateľských projektov počítame aj so zvýšením ich počtu," potvrdil Baňacký.

Starostlivosť o objekt sa týka i jeho zázemia. "V spolupráci s pamiatkovým úradom budeme v rámci plánovanej údržby stavby riešiť aj jej okolie, ako sú spevnené plochy, zeleň a prvky drobnej architektúry," uviedol starosta. Výšku nákladov samospráva spresnenú ešte nemá. "Presné údaje nám dá až naprojektovanie a stanovenie ceny potrebných zásahov. V tejto chvíli sa sústredíme len na odstránenie vážnych porúch tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu poškodzovaniu a degradácii objektu," informoval Baňacký. Verifikoval, že Lamač bude hľadať aj externé zdroje na potrebné investície. "Spoliehame sa na možnosť čerpania dotácií zo štrukturálnych fondov, pomoc sponzorov a výťažok z dobrovoľnej zbierky, v ktorej sa zhromažďujú prvé príspevky," pripomenul Baňacký pred pár dňami vyhlásený "Transparentný účet sv. Rozália" na obnovu kaplnky.

Lamač by v prípade, že to epidemiologická situácia dovolí, rád využil kaplnku a jej okolie na začiatku septembra, v čase konania sa Rozálskych hodov. "Už minulý rok sme do priestoru kaplnky sústredili aj niektoré sprievodné podujatia v rámci hodovej nedele, čo malo tiež veľmi pozitívny ohlas. Slávnostná hodová omša je už tradične slúžená v tomto priestore zasvätenom sv. Rozálii," pripomenul starosta Lamača.

Lamaču zverilo kaplnku a jej okolie do správy hlavné mesto na konci júna, zámer schválili poslanci bratislavského parlamentu. Mestská časť iniciovala žiadosť už v roku 2017, neskôr sa zvažovala aj možnosť, že do svojej správy prevezme objekt cirkev. Dôvodom snáh je zastaviť chátranie sakrálneho objektu a nájsť na jeho renováciu prostriedky.

Ranobaroková Kaplnka sv. Rozálie bola postavená v rokoch 1680 až 1682 z vďaky za ukončenie morovej epidémie, ktorá si v rokoch 1678 - 1679 vyžiadala viac ako 12.000 obetí. Mesto jej stavbu financovalo z verejnej zbierky obyvateľov. Až do konca druhej svetovej vojny bola cieľom pútí. V roku 1963 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Posledná väčšia oprava kaplnky sa realizovala v rokoch 1974 - 1975 (Zdroj: TASR).( TK KBS, tasr; ml ) 20200729026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]