[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gorazda pripomenuli v Katedrále Povýšenia svätého Kríža v Bratislave
P:3, 29. 07. 2020 11:21, DOMBratislava 29. júla (TK KBS/Rádio LUMEN) Odvážni obrancovia viery a kultúry, ale aj statoční hlásatelia evanjelia medzi neveriacimi. Takí boli svätý Gorazd a jeho spoločníci, ktorých si katolícka cirkev latinského aj byzantského obradu pripomenula včera. Archijerejskú svätú liturgiu a spomienkový program pripravili aj v Katedrálnom chráme Povýšenia svätého Kríža v Bratislave. Spomienku na tomto mieste organizuje už dvadsaťosem rokov Spoločnosť svätého Gorazda a Matica Slovenská v spolupráci s tamojšou farnosťou.

Svätý Gorazd bol prvým a priamym nástupcom svätého Metoda v správe školy a arcibiskupstva. Predseda Spoločnosti svätého Gorazda Miroslav Holečko pripomína, že Gorazd v spolupráci so solúnskymi bratmi dosiahol veľmi veľa. „Mali sme vlastný literárny jazyk, vlastný liturgický jazyk, mali sme vlastný preklad knihy kníh – Biblie, mali sme vlastný cirkevný zákonník, občiansky zákonník, mali sme vlastnú cirkevnú provinciu i vlastný štátny útvar," hovorí. Peter Mulík zo Slovenského historického ústavu Matice slovenskej dodáva, že Gorazd sa po príchode cyrilo-metodskej misie nadchol pre inkulturáciu Slovanov, ktorí vtedy patrili medzi novšie národy Európy.

Odpoveď, ako by kresťania mali žiť, ak by chceli žiť podľa vzoru svätého Gorazda, ponúklo evanjelium pondelkovej spomienky. Ježiš sa v ňom predstavil ako Dobrý pastier, ktorý položí aj za svoje ovce a neutečie pri príchode vlka. Hovorí rektor Katedrálneho chrámu Povýšenia svätého kríža v Bratislave Andrej Škoviera: „Vtedy, keď žijeme naozaj do hĺbky, ako to hovorí evanjelium (...) tak vtedy to bude dobré," uviedol. Ku Gorazdovým spoločníkom patria ďalší štyria významní spolupracovníci svätých Cyrila a Metoda. Svätý Kliment, Naum, Angelár a Sáva (Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban).

( TK KBS, rl, jhe; ml ) 20200729025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]