[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Verejnosť sa môže zapojiť do tvorby monografie o biskupovi Balážovi
P:3, 28. 07. 2020 09:20, DOMBanská Bystrica 28 júla (TK KBS) Verejnosť sa môže zapojiť do tvorby novej spomienkovej publikácie na bývalého predsedu KBS, banskobystrického diecézneho biskupa Mons. Rudolfa Baláža. “Prosím kňazov a laikov, organizácie, inštitúcie, rehoľné spoločenstvá a všetkých, ktorí by chceli participovať na tejto monografii a podeliť o spomienky na biskupa Baláža, aby sa ozvali na emailovú adresu: jaroslav.slastan@gmail.com, poštovú adresu Jaroslav Slašťan, Dolná 51/25, 967 01 Kremnica, alebo telefónne číslo +421 917 456 965,” informoval Jaroslav Slašťan, ktorý bude zostavovateľom publikácie.

Cieľom monografie bude biograficky a analyticky predstaviť osobnosť biskupa Rudolfa Baláža cez osobné svedectvá ľudí, ktorí s ním prišli do kontaktu, čím získali rozličné pohľady na pôsobenie, význam a vplyv biskupa Baláža v rôznych oblastiach spoločenského, politického a cirkevného života na Slovensku.

 

V prípravnej fáze zbieral Jaroslav Slašťan materiál na zostavenie monografie, fotografie, publikované rozhovory s biskupom, jeho myšlienky, homílie, katechézy, príhovory, osobné spomienky ľudí s ktorými spolupracoval, archívne materiály, karty k spisom, ktoré ŠtB na jeho osobu viedla, dokumenty k perzekúciám biskupa Štátnou bezpečnosťou či výpisy z matriky potrebné na zostavenie rodokmeňa. Za účelom získania biografických záznamov za ostatné roky navštívil autor množstvo archívov, knižníc a inštitúcií.

 

“Kapitola svedectiev bude obsahovať spomienky slovenských a zahraničných osobností politického, kultúrneho a cirkevného života na biskupa Baláža, ktorý patrí k významným osobnostiam slovenských dejín. O úvodné slovo som požiadal otca arcibiskupa Mons. Alojza Tkáča, ktorý mojej žiadosti vyhovel, vzácne materiály mi poskytol aj Jozef kardinál Tomko. Vďačný budem všetkým, ktorí mi budú ochotní poskytnúť rôzne materiály ako napríklad korešpondenciu s biskupom, dokumenty, fotografie zachytávajúce otca biskupa na rôznych podujatiach a pastoračných návštevách a akékoľvek informácie a materiály súvisiace s osobou biskupa Rudolfa Baláža,” uviedol Slašťan.

 

Rudolf Baláž sa narodil ako najmladší zo šiestich detí 20. novembra 1940 v Nevoľnom. Biskupskú vysviacku prijal 19. marca 1990 v Banskej Bystrici z rúk kardinála Jozefa Tomka. Ako motto pre svoju apoštolskú službu si vybral evanjeliovú výzvu Pravda vás vyslobodí – Veritas liberabit vos. Zomrel 27. júla 2011 v Banskej Bystrici. Pochovaný je vo svojej rodnej obci Nevoľné. Po jeho úmrtí vyšlo viacero spomienok, v jeho rodisku mu udelili aj čestné občianstvo in memoriam.

 

V diecéze zostalo po pôsobení dnes už zosnulého biskupa Baláža veľa pastoračných projektov. V diecéze obnovil základné a stredné cirkevné školy. Bol zakladateľom prvého slovenského katolíckeho Rádia Lumen. Stál za usporiadaním diecéznej synody, založil Diecézne pastoračné centrum v Banskej Bystrici, podporoval prítomnosť a pôsobenie mužských a ženských reholí na území diecézy a vykonal množstvo ďalších prospešných vecí pre rozvoj života Katolíckej cirkvi na pôde, ktorá mu bola zverená.

( TK KBS, jsl, ml; pz ) 20200728023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]