[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sv. Joachima a Annu si pripomenuli na viacerých miestach Slovenska
P:3, 27. 07. 2020 10:00, DOMBratislava 27. júla (TK KBS/Rádio LUMEN) Na sedemnástu nedeľu v cezročnom období pripadla aj liturgická spomienka svätých Joachima a Anny, rodičov Panny Márie. Tá sa však v tomto roku neslávila. Na mnohých miestach sa konali púte z príležitosti odpustových slávností týchto svätcov. Zosumarizovalo ich Rádio LUMEN.

Podľa starej tradície, ktorá má korene v 2. storočí, rodičia Panny Márie sa volali Joachim a Anna. V byzantskom obrade sa 25. júla slávi Zosnutie svätej Anny. Je to deň, keď bol v roku 550 posvätený chrám na jej úctu v Carihrade. Na západe sa úcta k svätej Anne začala šíriť od 8. storočia, liturgická od 10. a 12. storočia, a to v deň 26. júla. Úcta k svätému Joachimovi je novšieho dáta.

Odpustovú svätú omšu v Kostole svätej Anny v Rožňave celebroval rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Poďakoval za veľký dar viery, ktorý sme dostali skrze svätých rodičov Panny Márie. Prosil, aby "orodovali na naše úmysly" a "ďakujeme za všetkých našich starých rodičov i rodičov, za všetko to dobré, čo nám v živote dali.“

V Kaplnke svätej Anny v Kluknave celebroval svätú omšu emeritný spišský pomocný biskup Andrej Imrich. „Je prirodzené, že keď sledujeme život a konanie Panny Márie, tak si vytvárame aj obraz o jej rodičoch, ktorí výchovou do nej vštepovali charakterové črty, a boli to nielen rodičia, ale aj jej najbližšie okolie, ktoré malo vplyv na jej vývoj."

Aj v Mestskej časti Košice-Ťahanovce slávili odpustovú slávnosť svätej Anny. V rámci nej požehnali aj obnovený kostol z roku 1850 v neskoroklasicistickom slohu. Farnosť za pomoci farníkov, ministerstva kultúry a sponzorov preinvestovala takmer 120-tisíc eur. Obnovený kostol požehnal košický arcibiskup Bernard Bober.

Ten vo svojom príhovore hovoril predovšetkým o svätej Anne, ktorá je patrónkou kostola a veľký vzor pre všetkých starých rodičov, ktorí obetavo pomáhajú svojim deťom:

Bernard Bober, košický arcibiskup: „Nestačí iba im robiť nejaké úspory a darovať im niečo, pretože toto všetko je naozaj pominuteľná vec. Čo je veľmi dôležité, tie duchovné hodnoty im sprístupňovať a vlastným príkladom, a vedieť ich učiť potom ešte aj tomu, aby sa vedeli deliť a byť naozaj taký obetavý a poslúžiť, lebo toto akosi mladému človeku uniká," povedal arcibiskup Bober.

Tradičná farská púť pri príležitosti sviatku svätej Anny sa konala aj v Rajeckej Lesnej. Veriaci každoročne v tento deň putujú ku Kaplnke svätej Anny na Hôrkach. Slávnostnú svätú omšu celebroval rektor Diecéznej svätyne svätého Andreja Svorada a Beňadika na Skalke Peter Beňo. Najmä pre tunajších obyvateľov je to významné pútnické miesto.

-

Zdroj: Rádio LUMEN

( TK KBS, rl, ml; pz ) 20200727036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]