[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odkaz pápeža do Argentíny: „Slúžme druhým, nie sme na svete sami“
P:3, 25. 07. 2020 13:41, ZAHVatikán/Argentína 25. júla (RV) Byť k službe druhým, myslieť na ich potreby a uvedomovať si, že na svete nie sme sami – k tomuto vyzýva pápež František vo svojom najnovšom videoposolstve do Argentíny. V tamojšom regióne Patagónia sa v piatok 24. júla konal virtuálny kurz spirituality s témou „Konverzia k sociálnej diakonii“ organizovaný diecézou Comodoro Rivadavia.

Téma kurzu bola inšpirovaná dokumentom Medzinárodnej teologickej komisie s názvom: „Synodalita v živote a v misii Cirkvi“. Odkaz Svätého Otca zaznamenaný jednoduchým spôsobom cez smartfón, je súčasťou videa kurzu spirituality na kanáli YouTube. Pápež František v ňom vysvetľuje, čo „konverzia k sociálnej diakonii“ v skutočnosti znamená:

„Konverzia k sociálnej diakonii je pôsobivý názov, znamená uskutočňovať to, že mám slúžiť druhým, uskutočňovať to, že nie som jediným človekom na svete, že mám hľadieť na to, čo potrebuje ten druhý, na jeho materiálne potreby, na jeho duchovné potreby.“

Svätý Otec krátko komentoval evanjeliové podobenstvo, v ktorom sa Dobrý Samaritán skláňa k blížnemu v núdzi, na rozdiel od kňaza i levitu. Pápež skonštatoval:

„Kvôli egoizmu sme naučení prechádzať okolo bez toho, aby sme videli trpiaceho, hľadiac na inú stranu. ... Ježiš nás žiada, aby sme boli služobníkmi druhých, ako Dobrý Samaritán, ktorého meno nepoznáme: je to anonymný muž, ktorý sa postaral o toho, ktorý bol na okraji cesty. ... Na okrajoch cesty života sú mužovia a ženy ako my, sú tam starí ľudia i deti, ktorí nás pohľadom prosia, aby sme im pomohli“.

Svätý Otec ďalej povzbudzuje „k obráteniu, aby sme sa stávali diakonmi – služobníkmi druhých“, pretože „Ježiš hovorí: «Kto by dal piť jednému z týchto maličkých čo len za pohár studenej vody ako učeníkovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu» (Mt 10,42).“

„Odvahu! Prosím vás len o to, aby ste svojmu srdcu dovolili pulzovať, len toľko, a aby ste vedeli dobre hľadieť. Ostatné už príde samo“, vyzýva pápež František vo svojom pozdrave, ktorý ukončuje apoštolským požehnaním, vzývaním Panny Márie a prosbou o modlitbu.

Na virtuálnom kurze argentínskej diecézy Comodoro Rivadavia sa zúčastnilo 600 pastoračných pracovníkov. Miestny biskup Joaquin Gimeno Lahoz v jeho priebehu pripomenul, že Jorge Bergoglio už ako arcibiskup Buenos Aires venoval pozornosť regiónu Patagónia a pomáhal tamojšiemu semináru.

( TK KBS, RV zk; ml ) 20200725006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]