[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Depaul Slovensko chce pomôcť získať bývanie pre ľudí bez domova
P:3, 24. 07. 2020 07:25, DOM

Bratislava 24. júla (TK KBS) Organizácia Depaul Slovensko prichádza s novou iniciatívou. Hľadá ochotných vlastníkov bytov, ktorí chcú prispieť k zmene spoločenského nastavenia poskytnutím bytu do prenájmu priamo človeku, ktorý bývanie potrebuje/nemá. O tejto novinke hovoríme s riaditeľom Depaul Slovensko Jozefom Kákošom.

- Je možné vysvetliť, o čo ide v tomto projekte?

"Dlhé roky pracujeme s ľuďmi bez domova vo viacerých projektoch krízovej intervencie – poskytujeme im možnosť saturovania základných potrieb - miesto na prespanie, pravidelné ošetrovanie, hygienu, zisk čistého oblečenia, oddych a zotavenie pre ľudí so zdravotnými problémami. Ako organizácia s tradíciou a skúsenosťami však vieme, že naozajstnú šancu na kvalitnejší život, zdravé sociálne vzťahy, stabilitu a bezpečie dá človeku iba bývanie. Hoci je právo na bývanie ukotvené vo viacerých medzinárodných dokumentoch, bytová politika na Slovensku zatiaľ nie je schopná reflektovať potreby nízkopríjmových obyvateľov. Na rozdiel od ostatných európskych krajín je väčšina voľných ubytovacích kapacít prevažne v súkromnom vlastníctve a pre ľudí s nižším príjmom prakticky nedostupná, na druhej strane sociálnych nájomných bytov je výrazný nedostatok."

- Ako si to predstavujete a čo opierate svoju iniciatívu?

"Napriek našej snahe vytvoriť služby pre ľudí bez bývania, tieto sú často len krátkodobou nálepkou na ich potreby. Z informácii získaných počas sčítania ľudí bez domova na území Bratislavy v r. 2016 vyplýva, že cca 60% opýtaných vyjadrilo ako svoju najväčšiu potrebu priamo bývanie. Zároveň zahraničné štúdie hovoria, že viac ako 80% ľudí, ktorí bývanie získali a mali pritom podporu sociálneho pracovníka, si ho aj dokázalo udržať. Radi by sme našu prácu s ľuďmi bez domova posunuli na nový level, ktorý sa zameriava na bývanie ako na východiskový bod riešenia bezdomovectva."

- Ako by to malo prakticky vyzerať?

"Dôležitou súčasťou procesu bývania je intenzívna podpora zo strany sociálnych pracovníkov zahŕňajúca pravidelný kontakt, sprevádzanie pri adaptácii na zmenu a pomoc v riešení nových a náročných situácií ľudí v bývaní. Sociálny pracovník sa s klientom v bývaní stretáva každý týždeň, podľa potreby aj častejšie a zároveň je k dispozícii na telefóne pre prípad núdze. Je aktívne prítomný v procese zabývavania – od odpisu meračov až po výber dekorácií. Jedným z hlavných cieľov projektu je sociálna integrácia do komunity/ susedstva, pričom človeka v byte takisto sprevádza sociálny pracovník. Výsledkom podpory je príležitosť pocítiť svoju hodnotu, znovunadobudnúť svoju ľudskú dôstojnosť a možnosť postaviť sa na vlastné nohy."

- A preto sa obraciate na verejnosť?

"Áno. Na to, aby sme mohli projekt uskutočniť, potrebujeme ľudí, ktorí sú ochotní poskytnúť byt na dlhodobý prenájom a dať tak ľuďom bez domova odrazový mostík na návrat k pokojnému životu a stabilite."

-

Depaul Slovensko je nezisková organizácia venujúca sa ľuďom bez domova, pred štyrmi rokmi slávila 10 rokov od začiatku činnosti. Od roku 2006 poskytla v nízkoprahovej nocľahárni desiatky tisíc nocľahov a pomohla tisíckám ľuďom na ulici. Zima v roku 2006 bola nesmierne krutá, jej následkom zomierali ľudia na ulici. V reakcii na tieto smutné udalosti bola otvorená Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul. Interiér bývalej výrobnej haly blízko bratislavského letiska zútulňovali postele s matracmi a dobrovoľníci netušiaci, čo ich čaká. Každú noc prichádzalo čoraz viac klientov, kapacita nocľahárne rástla.

Postupom času vzišla potreba zriadiť útulky, v ktorých môžu ľudia bez domova zostať aj cez deň. Sú určené pre tých, ktorí sú dlhodobo chorí ako aj pre tých, ktorí si našli prácu, ale nemajú zatiaľ možnosť ubytovania. K základným službám nocľahu, stravy, oblečenia, sociálneho poradenstva pribudli ďalšie, napríklad základné zdravotné ošetrenie či pracovná terapia. Počet podporovateľov organizácie sa rozrástol, hlásili sa noví dobrovoľníci. Okrem Nocľahárne sv. Vincenta prevádzkuje aj Útulok sv. Luizy a Útulok sv. Vincenta. Okrem toho svojim klientom pomáha aj rôznymi projektmi, ako napríklad rozvojom pracovných zručností, upratovaním mestských častí a komunitnou prácou.

( TK KBS, jka; ml ) 20200724021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]