www.kbs.sk oficiálny preklad posolstva Svätého Otca Františka na 4. svetový deň chudobných. Jeho témou je výzva z Knihy Sirachovcovej: „Podaj svoju ruku chudobnému“ (Sir 7,36). Svetový deň chudobných sa bude sláviť 15. novembra, na 33. nedeľu cezročného obdobia.">
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS prináša preklad posolstvo Svätého Otca na Svetový deň chudobných
P:3, 23. 07. 2020 08:25, DOMBratislava 23. júla (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska prináša na svojej internetovej stránke www.kbs.sk oficiálny preklad posolstva Svätého Otca Františka na 4. svetový deň chudobných. Jeho témou je výzva z Knihy Sirachovcovej: „Podaj svoju ruku chudobnému“ (Sir 7,36). Svetový deň chudobných sa bude sláviť 15. novembra, na 33. nedeľu cezročného obdobia.

"Podaj svoju ruku chudobnému  (porov. Sir 7, 36). Staroveká múdrosť predkladá tieto slová ako posvätný kódex, ktorý treba v živote zachovávať. Dnes znejú nanajvýš aktuálne a pomáhajú nám sústrediť pohľad na to podstatné a prekonať bariéry ľahostajnosti. Chudoba vždy nadobúda rozličné podoby a vyžaduje si, aby sme jej venovali pozornosť v každej špecifickej situácii. V každej z nich môžeme totiž stretnúť Pána Ježiša, ktorý nám zjavil svoju prítomnosť vo svojich najmenších bratoch (porov. Mt 25, 40)," prihovára sa v posolstve Svätý Otec František.

Šesťstranové posolstvo rozdelené do desiatich bodov má silný biblický ráz. Čitateľa najprv uvádza do kontextu Knihy Sirachovcovej, ktorej vznik sa datuje približne dvesto rokov pred Kristom. Kniha Sirachovcova nabáda netratiť nádej a neopúšťať sa v čase nešťastia, ale zostať spojený s Bohom a vytrvať. Modlitba nemôže zostať bez skutkov lásky na pomoc blížnemu v núdzi. Ako zdôrazňuje pápež František, „modlitba k Bohu a solidarita s chudobnými sú neoddeliteľné," uvádza v posolstve.

Cirkev slávila po prvýkrát v histórii svetový deň chudobných v novembri 2017. Ide o iniciatívu, ktorú založil pápež František. O vytvorení novej tradície rozhodol v apoštolskom liste Misericordia et misera (č. 21), ktorý vydal na záver Jubilejného roka milosrdenstva. Touto formou pozval celé kresťanské spoločenstvo podať pomocnú ruku chudobným, slabým a tým, ktorých dôstojnosť je pošliapavaná. Patrónom chudobných je rímsky diakon a mučeník sv. Vavrinec.

POSOLSTVO je možné nájsť TU.( TK KBS, kbs; ml ) 20200723020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]