[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny približujú kult sv. Jakuba v biblických súvislostiach
P:3, 22. 07. 2020 12:20, DOMBratislava 22. júla (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (30/2020). Prinášame ich anotáciu, ktorú spracovala redaktorka Zuzana Artimová.

- - - - -

Najnovšie Katolícke noviny prinášajú reportáž z farnosti svätého Jakuba v Kysuckom Novom Meste. Svätý Jakub Starší, apoštol, patril do okruhu Ježišových dôverníkov. Pripisujú sa mu vlastnosti ako odvaha, vytrvalosť a ráznosť. Tieto atribúty sa stali piliermi farského života v Kysuckom Novom Meste. Katolícke noviny privítal na návšteve farnosti sv. Jakuba miestny farár dekan Peter Holbička.

Katolícke noviny približujú kult svätého Jakuba v biblických súvislostiach. Pri pozornom čítaní Svätého písma prídeme k zisteniu, že novozákonné texty uvádzajú viaceré postavy, ktoré nesú meno Jakub.

Rozprávajú sa s provinciálom jezuitov na Slovensku, pátrom Jozefom Šofrankom. Život a dielo sv. Ignáca z Loyoly rezonujú v Cirkvi viac ako 500 rokov. Aj na Slovensku v každej dobe mali jeho nasledovníci nezastupiteľnú úlohu pri odovzdávaní evanjeliového posolstva.

Predstavujú Gabrielu Čechovičovú, ktorá sa venuje pestovaniu i spracovaniu maku. Keď sa povie mak, mnohí si okrem skvelej pochúťky predstavia i omamné látky. Pritom v samotných zrniečkach maku sa takmer vôbec nevyskytujú. Kráľovná maku Gabriela Čechovičová z Cífera-Jarnej sa podelila o taje jeho pestovania, spracovania i o jeho mýtické účinky.

Odpovedajú na čitateľskú otázku, či a ako Katolícke noviny overujú dôveryhodnosť výziev na finančnú pomoc, ktoré zverejňujú na svojich stránkach. Jedinou rubrikou, kde Katolícke noviny uvádzajú čísla účtu rozličných zbierok a žiadostí o finančnú podporu, je rubrika Misie, no aj tam sa musia dodržovať prísne pravidlá.

Vysvetľujú, prečo by mal byť batoh pútnika tak akurát a čo by v ňom nemalo chýbať. Známy cestovateľ Peter Hupka tvrdí, že pri balení batoha na cesty je vhodné nevynechať to, čo by nám mohlo chýbať, no zároveň treba zámerne zabudnúť doma všetko zbytočné.

V rubrike Misie sa Martina Grochálová delí s čitateľmi o veselé i dobrodružné cestovateľské zážitky z ázijských, afrických i juhoamerických krajín.

V letnej čitárni vám ponúkame úryvok z klasického románového diela anglickej spisovateľky Jane Austenovej Rozum a cit.

V aktuálnych Katolíckych novinách nájdete aj ďalšie otázky, úlohy a kupóny k letným čitateľským súťažiam: k vedomostnej súťaži Leto 2020 – Oslávme naše výročia a k detskej prázdninovej súťaži Leto s Bibliou.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

( TK KBS, za; ml ) 20200722031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]