[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev si v liturgickom kalendári pripomína svätú Máriu Magdalénu
P:3, 22. 07. 2020 08:00, DOMBratislava 22. júla (TK KBS) Cirkev si dnes pripomína svätú Máriu Magdalénu, prvú svedkyňu a zvestovateľku vzkrieseného Krista. Na liturgický stupeň sviatku bola táto spomienka povýšená na základe dekrétu zo dňa 3. júna 2016 pápežom Františkom. Ako vtedy povedal sekretár Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí arcibiskup Arthur Roche, toto rozhodnutie zapadá do aktuálneho cirkevného kontextu, ktorý si žiada hlbšie reflektovať nad dôstojnosťou ženy, nad novou evanjelizáciou a nad veľkosťou tajomstva Božieho milosrdenstva. Vo svätej omši, ako aj pri iných sviatkoch, sa teda dnes pridáva hymnus "Sláva Bohu na výsostiach".

Kardinál Robert Sarah vo vatikánskom denníku L´Osservatore Romano publikoval pred štyrmi rokmi článok s názvom „Svedok Božieho milosrdenstva“. Život sv. Márie Magdalény, charakterizuje podľa afrického kardinála vášnivá láska, ako to pripomínajú aj príslušné liturgické čítania (Pies 3,1-4 a 2 Kor 5,14-17). „Je to láska, ktorá musí charakterizovať náš život ako kresťanov, ozajstných priateľov Ježiša. Láska, ktorá nás vedie k hľadaniu Pána. Je to jediný platný program pre Cirkev, ako pripomínal Ján Pavol II.: «Nejde teda o to, aby sme našli nejaký „nový program“. Program tu už máme: je tu už dvetisíc rokov a obsahuje ho evanjelium a živá tradícia» (Novo millenio ineunte, 29)“.

„Programom pre Cirkev a každé z jej detí“ je tak podľa kardinála Saraha to, aby sme hľadali Krista, „aby sme ho milovali a dali iným“. K tomu Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí dodáva: „Svätá Mária Magdaléna hľadá Pána a keď ho nájde, klania sa mu. Je prvou, ktorá adoruje Pána, ako sa to spieva aj v prefácii.“ Kardinál Sarah pokračuje:

„Magdaléna nám pripomína nevyhnutnosť obnoviť Božie prvenstvo a prvenstvo adorácie v živote Cirkvi a v liturgickom slávení. Toto bolo základným cieľom II. vatikánskeho koncilu a naďalej ním je i dnes. Boh musí zaujímať prvé miesto, ale to nemožno považovať za samozrejmosť. Ján Pavol II. pri 25. výročí [koncilovej konštitúcie o liturgii] Sacrosanctum concilium pripomenul: «Nič z toho, čo robíme v liturgii, sa nemôže javiť ako dôležitejšie než to, čo neviditeľne, ale reálne koná Kristus účinkovaním svojho Ducha. Viera, ktorá žije vďaka láske, adorácii, chvále Otca a tichu kontemplácie, to budú vždy prvoradé ciele pre liturgickú a sviatostnú pastoráciu» (Vicesimus quintus annus, 10)“.

( TK KBS,rp; rp ) 20200722018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]