[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Patrónov Nitrianskej diecézy si uctili počas púte v Skalke nad Váhom
P:3, 21. 07. 2020 08:24, DOMSkalka 21. júla (TK KBS) Tradičná púť k sv. Andrejovi-Svoradovi a Beňadikovi, patrónom Nitrianskej diecézy, sa pri príležitosti sviatku oboch svätcov za hojnej účasti pútnikov uskutočnila v dňoch 17.-19. júla 2020 v najstaršom pútnickom mieste na Slovensku v Skalke nad Váhom. V tomto roku sa niesla aj v duchu poďakovania za ochranu pred koronavírusovou epidémiou.

Pútnický víkend mal podobný program, ako ako po minulé roky. Jeho súčasťou popri vysluhovaní sviatosti zmierenia boli spoločné modlitby posvätného Ruženca, Korunky Božieho milosrdenstva, pobožnosti Krížovej cesty, rpocesia do kláštora, ale aj duchovno- hudobný program a celonočné eucharistické bdenie. Každodenným vrcholom boli sväté omše a gréckokatolícke liturgie. Špeciálne pre mládež celebrovali svätú omšu tohtoroční novokňazi Nitrianskej diecézy, a  jedna z liturgických slávností bola venovaná aj starým a chorým.

Púť vyvrcholila v sobotu slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák s miestnym správcom pútnického miesta Petrom Beňom a prítomnými diecéznymi kňazmi. Vo svojej homílii poukázal najmä na povrchnosť, plytkosť súčasného sveta, pričom práve oboch pustovníkov sv. Andreja Svorada a Beňadika ponúkol prítomným ako vzor na to, ako dať životu väčšiu hĺbku.

Nedeľnú slávnostnú svätú omšu celebroval nový spišský pomocný biskup Mons. Ján Kuboš spolu s nitrianskym diecéznym biskupom Viliamom Judákom a prítomnými kňazmi. Aj biskup Kuboš sa vo svojej homílii venoval životu oboch svätcov a ich službe Bohu v tichu, samote, modlitbe a práci v duchu benediktínskeho hesla „ora et labora“, čo ponúkol aj človeku v dnešnom svete.

Napriek stále pretrvávajúcim obavám zo šírenia koronavírusovej infekcie bolo na Skalke množstvo pútnikov, ktorí svojou účasťou na púti k sv. Andrejovi-Svoradovi a Beňadikovi tak aj za sprísnených hygienických a bezpečnostných opatrení vyjadrili úctu k obom svätcom, túžbu po modlitbe a spoločenstve Cirkvi, ale aj vďaku za Božiu pomoc a prosby o ochranu našej krajiny počas koronavírusovej pandémie.

Pútnické miesto Skalka sa nachádza na území farnosti Skalka nad Váhom v Nitrianskej diecéze. História pútnického miesta Skalka pri Trenčíne siaha do 11. storočia a spája sa so životom sv. pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika, ktorí na tomto svätom mieste nejaký čas žili. Pozostáva z dvoch objektov – Diecéznej svätyne Sv. Andreja-Svorada a Beňadika na tzv. Malej Skalke, ktorá je postavená na skale, z ktorej bol sv. Beňadik zhodený do Váhu, a z tzv. Veľkej Skalky – pozostatkov benediktínskeho opátstva z roku 1224, v ktorom sa nachádza aj Beňadikova jaskyňa. Sv. Andrej-Svorad a Beňadik sú hlavnými patrónmi nitrianskej diecézy.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20200721019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]