[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kongregácia pre klerikov vydala dokument o evanjelizačnej úlohe farností
P:3, 20. 07. 2020 16:35, ZAHVatikán 20. júla (RV) Vatikánska Kongregácia pre klerikov predstavila v pondelok 20. júla nové pokyny pre farské spoločenstvá s názvom: „Pastoračná konverzia farského spoločenstva v prospech evanjelizačného poslania Cirkvi“. Dokument pripomína, že „v Cirkvi je miesto pre všetkých a každý v nej môže nájsť svoje miesto“ ako v jednej Božej rodine, podľa svojho osobného povolania.

Inštrukciu „Pastoračná konverzia“ schválil Svätý Otec František 27. júna. Kongregácia pre klerikov ju vydala na slávnosť sv. Petra a Pavla. Dokument s 11 kapitolami v rozsahu takmer 40 strán sa zaoberá témou pastoračnej starostlivosti o farské spoločenstvá a účasti na farskom živote, ako aj rôznymi klerickými a laickými službami v duchu väčšej spoluzodpovednosti všetkých pokrstených.

Ako sa vysvetľuje v sprievodnej tlačovej správe, Kongregácia pre klerikov si na podnety početných biskupov bola vedomá potreby vypracovať kánonicko-pastoračný návod vzhľadom na rozličné už prebiehajúce či plánované projekty reformovania farských komunít a diecéznych reštrukturalizácií, v spojení s témou pastoračných jednotiek a  oblastí. Dokument má pomôcť vyhodnotiť niektoré pastoračné rozhodnutia urobené zo strany duchovných pastierov a „odskúšané“ zo strany Božieho ľudu a dať do príslušného vzťahu partikulárne právo s univerzálnym.

V tejto vízii je zdôraznená úloha farára ako „vlastného pastiera“ komunity, ale doceňuje sa a osvetľuje aj pastoračná služba v spojení s prítomnosťou diakonov, zasvätených osôb a laikov, ktorí sú povolaní k aktívnej účasti podľa im vlastného povolania a služby na jedinom  evanjelizačnom poslaní Cirkvi.

Dokument neobsahuje legislatívne inovácie, ale ponúka spôsob pre lepšie uplatňovanie platných predpisov tak, aby sa podporila spoluzodpovednosť pokrstených a rozvinula pastoračná blízkosť a spolupráca medzi farnosťami. To, čo sa vynára na povrch je predovšetkým naliehavosť misionárskej obnovy, pastoračná premena farností pre znovuobjavenie dynamiky a kreativity, akú prináša „vychádzajúca Cirkev“ s prispením všetkých pokrstených.

Inštrukciu možno rozdeliť do dvoch väčších oblastí. Prvá (1. - 6. kapitola) ponúka širokú reflexiu nad pastoračnou konverziou, misionárskym zmyslom a hodnotou farnosti v súčasnom historicko-kultúrnom kontexte. Druhá (7. - 11. kapitola) sa naopak zameriava na jednotlivé prvky vnútorného rozčlenenia diecézy, ich rôzne úlohy a na spôsoby uplatnenia príslušných noriem.

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200720051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]