[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS slúžil zádušnú svätú omšu za vladyku Milana Šášika
P:3, 20. 07. 2020 20:00, DOMBRATISLAVA 20. júla (TK KBS) Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský slúžil dnes v bratislavskom kostole svätého Vincenta de Paul zádušnú svätú omšu obetovanú za zosnulého mukačevského eparchu Milana Šášika CM. Za seba i biskupov združených v Konferencii biskupov Slovenska poďakoval Bohu za dar, ktorí dostali v osobe biskupa Milana. “Vždy nás podnecoval svojou horlivosťou,” konštatoval v prítomnosti viacerých biskupov, kňazov a laikov na svätej omši, ktorú naživo priniesli TV LUX a Rádio LUMEN.

Homíliu predniesol provinciál Slovenskej provincie Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul P. Jaroslav Jaššo, CM. Vladyka Šášik bol členom uvedenej rehole. Provinciál Jaššo uviedol, že jeho smrť nebola až taká náhla, pretože vladyka Milan napísal v marci testament. V ňom napísal, že chce byť pochovaný v ornáte, v ktorom prijal biskupské svätenie od svätého pápeža Jána Pavla II. Provinciál Jaššo tiež upozornil, že 14. júla sa biskup Milan zle cítil, ale slúžil svätú omšu, prijal pomazaie chorých. “V nemocnici pripravený odchádza k nebeskému Otcovi. Bol to nádherný Boží plán a Milan naň odpovedal,” konštatoval.

Podľa provinciála bol Milan Šášik kňaz, ktorý odovzdal svoj život Bohu a blížnemu. ”Bol mužom veľkej dôvery v Boha. Bol mučeník po kvapkách. Dostal len 30 percent greckokatolíckych chrámov po komunistickom režime. Nemal nič. Začínal na zelenej lúke,” uviedol. Vyzval na vytvorenie fondu Milana Šášika pre najbiednejších v Mukačevskej diecéze a pre kňazov tejto eparchie. Provinciál môže dať podľa neho na takýto účel 20 000 eur. “Vincentíni dajú 10 000 eur,” uviedol. Zároveň poprosil prítomných biskupov, aby tiež prispeli s tým, že vladyka Milan bude orodovať za ich diecézy. Poprosil zároveň aj veriacich, aby podporli tento fond.

Na Ukrajine sa so zosnulým mukačevským eparchom Milanom Šášikom CM lúčili dva dni. Pohrebné obrady sa konali v nedeľu a v pondelok. Jeho telesné pozostatky dnes uložili v krypte v Katedrále Povýšenia svätého Kríža v Užhorode. Člen rehole vincentínov vladyka Šášik náhle zomrel v utorok 14. júla v užhorodskej nemocnici v dôsledku trombózy. Pán si ho povolal v 68. roku života, 45. roku kňazstva a 18. roku biskupskej služby. Mukačevskú gréckokatolícku eparchiu viedol od roku 2003, najprv ako apoštolský administrátor a od roku 2010 ako eparchiálny biskup.

( TK KBS, rp; rp ) 20200720049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]