[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový riaditeľ fondu zdravotnej starostlivosti pre zamestnancov Vatikánu
P:3, 20. 07. 2020 15:21, ZAHVatikán 20. júla (RV) Svätý Otec František vymenoval v sobotu 18. júna nového riaditeľa Fondu zdravotnej starostlivosti pre vatikánskych zamestnancov, je ním prof. Giovanni Battista Doglietto. Pri tejto príležitosti si priblížime systém financovania zdravotnej starostlivosti o zamestnancov najmenšieho štátu sveta.

Čo je vatikánsky Fond zdravotnej starostlivosti (FAS - Fondo di Assistenza Sanitaria) a kto sú jeho klienti vysvetlil pre Vatikánsky rozhlas Mons. Luigi Mistò, ktorý je predsedom (prezidentom) spomenutého fondu:

„Je to orgán, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť zamestnancom v službe a dôchodcom, Rímskej kúrii, Governatorátu Vatikánskeho mestského štátu a subjektom administratívne spravovaným priamo Svätou stolicou, a to aj tým, ktoré nemajú sídlo vo Vatikánskom mestskom štáte. Fond zdravotnej starostlivosti financuje zdravotnícke služby priamou i nepriamou formou“.

Ako uviedol Mons. Mistò, fond je financovaný z príspevkov zamestnancov a funguje na princípe solidárnosti. Systém má podľa jeho slov popri zásade vzájomnej solidarity aj niektoré korektívne mechanizmy, takže za niektoré služby si klienti istú časť platia, aby sa vyhlo prílišným výkyvom z rovnováhy.

Keďže mnohí vatikánski zamestnanci majú bydlisko na území Talianska a väčšina z nich je aj talianskymi občanmi, Svätá stolica má s Talianskou republikou dohodu o sociálnom zabezpečení (Convenzione di sicurezza sociale, zo 16. júna 2000). „Takto je Fond zdravotnej starostlivosti kompetentnou autoritou na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a poistenia pre zamestnancov, aj v prípade choroby z povolania alebo pracovného úrazu,“ konštatuje Mons. Luigi Mistò.

Ako ďalej vysvetlil, od roku 2017, keď nastúpila nová správna rada fondu, prebieha v ňom reforma na zvýšenie finančnej stability a znižovania nákladov. V predchádzajúcom päťročnom období sa totiž ocitol v „dynamike neudržateľného rastu nákladov“, uviedol Mons. Mistò. Vďaka reforme sa v roku 2017 ušetrilo 3,6 miliónov eur oproti predchádzajúcemu  roku a v roku 2018 to bolo 1,4 miliónov oproti roku 2017.

„Toto v zásade umožnilo vrátenie správnym úradom Svätej stolice a Vatikánskeho mestského štátu čiastku vyše 5 miliónov eur,” skonštatoval predseda fondu, pričom objasnil, že vatikánsky Fond zdravotnej starostlivosti „nedisponuje kapitálom na dotovanie a realizuje svoju činnosť v prospech zaregistrovaných klientov využívajúc výlučne príspevky vkladané mesačne správnymi úradmi Svätej stolice a Vatikánskeho mestského štátu“.

Ak sa teda niečo eventuálne ušetrí oproti nastavenému rozpočtu, nezostáva to k dispozícii fondu, ale vracia sa to spomenutým správnym úradom, vysvetlil Mons. Mistò. Celkový objem zdravotných služieb pre zamestnancov Vatikánu je podľa slov predsedu Fondu zdravotnej starostlivosti vyše 20 miliónov eur.

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20200720045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]