[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec kondoloval k úmrtiu vladyku Milana Šášika
P:3, 18. 07. 2020 13:22, ZAHVatikánm 18. júla (RV) V mene Svätého Otca Františka zaslal na Ukrajinu kondolenciu k úmrtiu mukačevského eparchu Milana Šášika CM vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Prinášame telegram v plnom znení.

Vladyka Milan Šášik zomrel 14. júla v Užhorode vo veku 67 rokov, pohrebné obrady budú v nedeľu a pondelok 19. – 20. júla v Užhorode. Telegram adresovaný pomocnému biskupovi Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie vladykovi Nilovi Jurijovi Luščakovi OFM zverejnila Apoštolská nunciatúra na Ukrajine na svojej internetovej stránke. Nasleduje plné znenie telegramu:

Jeho Najdôstojnejšej Excelencii

Mons. Nilovi Jurijovi Luščakovi OFM, pomocnému biskupovi Mukačevskej eparchie byzantského obradu

Svätý Otec František, informovaný o predčasnej smrti Jeho Excelencie Mons. Milana Šášika, zveruje jeho dušu Božiemu milosrdenstvu a vyprosuje mu milosť večnej účasti na sláve vzkrieseného Pána Ježiša Krista, a vyjadruje tiež vďačnosť za všetko dobro, ktoré zosnulý biskup vykonal vo svojom živote ako kňaz, člen rehoľnej komunity Misie sv. Vincenta de Paul, spolupracovník Apoštolskej nunciatúry v Kyjeve, apoštolský administrátor a neskôr eparchiálny biskup Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie so sídlom v Užhorode.

Až do posledného dňa jeho žiarivej pamiatky sa biskup Milan s pastoračným zápalom staral o duchovný rozvoj jemu zverených veriacich, pričom bol pre nich opravdivým a milovaným duchovným otcom; starostlivo sa venoval rozvíjaniu dôležitých eparchiálnych inštitúcií a staral sa aj o výstavbu kostolov a kaplniek. Osobitnú pozornosť si zasluhuje jeho neúnavná práca zameraná na uchovanie pamiatky početných mučeníkov Mukačevskej cirkvi, ktorí vlastnou krvou dosvedčili vernosť Kristovi, Katolíckej cirkvi a Rímskemu biskupovi.

Jeho Svätosť v modlitbe zveruje Pánu Bohu rodinu biskupa Milana, duchovenstvo a veriacich Mukačevskej eparchie i všetkých, ktorí sa zúčastňujú na pohrebných obradoch a všetkým udeľuje zo srdca apoštolské požehnanie.

Z Vatikánu 16. júla 2020

Pietro kard. Parolin, štátny sekretár

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

( TK KBS, RV jb; pz ) 20200718004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]