[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyku Šášika spaľovala podľa Jozefa Garaja horlivosť za Božie kráľovstvo
P:3, 17. 07. 2020 15:27, DOMBratislava 17. júla (TK KBS) Zosnulého vladyku Milana Šášika CM spaľovala podľa jeho spolubrata z misijnej kongregácie svätého Vincenta de Paul Jozefa Garaja horlivosť za Božie kráľovstvo. “Mal úžasného cirkevného ducha. Bol verný cirkvi. Bol verný vo vzťahoch. Všade kde bol, udržiaval kontakty s ľuďmi, ktorých spoznal. To, že teraz náhle odišiel nie je len následok nejakej choroby, ale vyčerpania. Vždy išiel naplno,” povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS Jozef Garaj, ktorý sa zo zosnulým mukačevským eparchom stretol prvýkrát takmer pred 50 rokmi. “Vtedy som bol študent na vysokej škole v Nitre a pripravoval sa na vstup do rehole. Milan Šášik vtedy študoval na bohosloveckej fakulte a už bol kandidátom na vstup do spoločnosti svätého Vincenta. V Bratislave sme cez víkendy mávali spoločné stretnutia. On bol študent na teológii a ja som bol tajný klerik,” spomína Jozef Garaj.

Milan Šášik podľa Jozefa Garaja vynikal horlivosťou. “Bol úžasne činný. Stále bol v pohybe,” povedal. Zároveň vyzdvihol jeho odvahu. “Vedel konať aj počas totality. On začal tradíciu misijnej spoločnosti na Slovensku, pretože v roku 1968 tu boli len starí spolubratia. On bol vtedy prvý z mladých záujemcov o vstup do rehole. Oslovil aj viacerých spolužiakov z bohosloveckej fakulty. Napríklad Gustáva Slaninku a Vincenta Zontáka. Vedel ich nadchnúť,” zdôraznil Jozef Garaj.

Podľa neho Milan Šášik žil v radostnom duchu. “Bolo vidieť, že to nemá naučené, ale to pramení z lásky k cirkvi,” konštatoval. Upozornil, že vladyka Šášik často prichádzal na Slovensko aj ako biskup, aby uživil svojich kňazov a seminár. Prichádzal prosiť o peniaze, pretože na Ukrajine od štátu nedostával ani korunu. “Takže sme sa naďalej stretávali. Boli sme v živom kontakte. Boli sme dobrí priatelia. Bol som aj na jeho biskupskej vysviacke v Ríme,” dodáva Jozef Garaj.

Vladyka Šášik sa angažoval aj v neokatechumenáte. “On inicioval začiatok neokatechumenátnej cesty na Slovensku. Kontaktoval Poliakov, odtiaľ povolal katechistov, keď bol ešte kaplánom v Preseľanoch a Horných Lefantovciach. Neokatechumenát Do dnes na Slovensku funguje,” dodal.

Mal úžasného cirkevného ducha. Bol verný cirkvi. Bol verný vo vzťahoch. Všade kde bol, udržiaval s nimi kontakty. To, že teraz náhle odišiel nie je len následok nejakej choroby, ale vyčerpania. Vždy išiel naplno. Spaľovala ho horlivosť za Božie kráľovstvo.

Biskup Milan Šášik CM, eparchiálny mukačevský biskup, odišiel do domu Otca 14. júla v Užhorode.

( TK KBS,rp; rp ) 20200717026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]