[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ján Babjak daroval Rádiu LUMEN relikvie gréckokatolíckych mučeníkov
P:3, 15. 07. 2020 16:40, DOMBratislava 15. júla (TK KBS) V rozhlasovej kaplnke svätého Michala archanjela v Banskej Bystrici je už sedem relikvií. Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ daroval katolíckemu rádiu relikvie blahoslavených Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka.

 

Rozhlasová kaplnka sv. Michala archanjela v útrobách budovy Rádia LUMEN v Banskej Bystrici je výnimočná. Nachádzajú sa v nej relikvie svätcov a blahoslavených z našej nedávnej minulosti. Vo vysielaní v Rádiu LUMEN pravidelne prosia o ich príhovor za Slovensko a za poslucháčov. V tejto kaplnke doteraz chýbali relikvie gréckokatolíckych mučeníkov z čias totalitného Československa. Rádio LUMEN vladykovi Jánovi srdečne ďakuje za jeho štedrosť a pastiersku starostlivosť. Vďaka nemu sa môžeme v Banskej Bystrici tešiť z prítomnosti ďalších blahoslavených v kaplnke. „Už dlhší čas som pri počúvaní Rádia LUMEN vnímal modlitbu, ktorú ste vysielali na záver priamych prenosov či iných duchovných programov. Prosíte o orodovanie svätcov, ktorých máte v kaplnke. Relikvie blahoslavených hieromučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka tam patria. Poslal som vám ich, aby orodovali za nás. Veď naše katolícke rádio má aj poslucháčov východného obradu," vysvetľuje zámer svojho daru prešovský arcibiskup metropolita.

 

Obidvaja gréckokatolícki biskupi veľa trpeli pre svoju vieru v žalároch totalitného režimu. Pavol Peter Gojdič zomrel dokonca priamo v Leopoldovskej väznici v roku 1960. Vasiľ Hopko, tiež po mnohých rokoch nespravodlivého väznenia, zomiera s podlomeným zdravím v roku 1976.

 

Rozhlasová kaplnka sv. Michala archanjela je miestom, kde sa pristaví každý návštevník alebo hosť v Rádiu LUMEN. Ďalšie relikvie ešte umocnia duchovnú hodnotu tohto miesta v historickej budove katolíckeho rádia v Banskej Bystrici. „Som presvečený, že relikvie budú pracovníkov rádia, aj jeho poslucháčov, inšpirovať k prečítaniu životopisov týchto hieromučeníkov. Naša vlasť vďaka svätcom dozrieva, ak si ich vážime, ak ich uctievame a ak sa k nim modlíme," uviedol pre Rádio LUMEN Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita.

 

V rozhlasovej kaplnke je aktuálne už sedem svätcov a blahoslavených, ktorých životné príbehy sa odohrávali nie tak dávno. Na život niektorých z nich si mnohí ešte spomínajú. Konkrétne ide o tieto relikvie: Sv. Ján Pavol II., sv. sestra Faustína, bl. Pavol Peter Gojdič, bl. Vasiľ Hopko, bl. Titus Zeman, bl. sestra Zdenka Schelingová, bl. Anna Kolesárová.

Zdroj: Rádio LUMEN( TK KBS, in, rp; rp ) 20200715030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]