[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Topoľčiankach bola tradičná Škapuliarska púť
P:3, 14. 07. 2020 13:42, DOMBratislava 14. júla (TK KBS) V Topoľčiankach sa počas uplynulého víkendu konala tradičná Škapuliarska púť. So svojou viac ako 300-ročnou históriou patrí k najstarším v strednej Európe. Tento rok sa na nej pútnici zišli už po 334. krát. Samotnej púti predchádzalo takzvané tríduum, trojdňová duchovná príprava, počas ktorej už od stredy 8. júla celebrovali sväté omše generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek a diecézni kňazi.

Tento rok sa na púti zúčastnila trojica biskupov. V sobotu 11. júla svätú omšu pre maďarsky hovoriacich veriacich celebroval diecézny biskup z maďarského Szombathely Mons. János Székely. V homílii vyzval veriacich, aby mali otvorené srdcia a boli disponovaní vo vzťahu k Bohu, k čomu prirovnal aj výzvu svätého Jána Pavla II., podľa ktorého treba mať otvorené brány, naše osobné životné brány, brány do našich sŕdc a rodín, pretože Boh cez ne túži vstúpiť a prebývať v nás. Upriamil pozornosť na dôležitosť viery v živote človeka, pričom zdôraznil aké podstatné je, aby sme k nej viedli aj naše deti a vnúčatá.

Večernú slávnostnú svätú omšu celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. V homílii biskup Judák prítomným veriacim zdôraznil potrebu viery v Krista a pridŕžania sa kresťanských  hodnôt, ktoré im chce tento svet zobrať. Kriticky sa vyjadril k tomu, že s otupovaním mysle človeka aj na Slovensku sa začína už v materských školách, kde sa deti dívajú v animovaných rozprávkach na monštrá, kde sa nedá rozoznať, čo je to, či je dobré alebo zlé a kde to má hlavu. Ako povedal biskup Judák: „Podľa toho sa potom aj deti správajú. Táto stratégia a taktika sveta určite nevedie do neba. Preto treba, aby sme vstúpili do školy Márie“.

V nedeľu 12. júla celebroval svätú omšu na Kalvárii emeritný spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich. V homílii zdôraznil veriacim povinnosť budovať rodinné, pokrvné, či vlastenecké, ale aj náboženské putá. Podľa jeho slov tieto putá ohrozuje nezriadená túžba po rozkoši, lakomstvo, pyšná urážlivosť  a viaceré druhy závislostí. Ako povedal biskup Imrich: „Treba si udržať pod kontrolou všetky naše nezriadené túžby. Mária je príklad ako sa snažiť plniť Božiu vôľu, ako to prekonať.“

Súčasťou programu púte bolo tradičné prijímanie nových členov Bratstva Panny Márie Škapuliarskej, vysluhovanie sviatosti zmierenia, pobožnosti krížovej cesty, modlitby litánií, i hodinky ku Škapuliarskej Panne Márii.

Púť v Topoľčiankach patrí k najstarším v strednej Európe. Jej história siaha do 17. storočia a viaže sa k púti Alžbety Rákoczyovej-Erdödy do Svätej zeme, na znak vďaky za víťazstvo v bitke proti Turkom pri Viedni. Neskôr od pápeža Inocenta XI. dostala povolenie založiť na svojom panstve v Topoľčiankach Bratstvo svätého Škapuliara. Pápež súhlasil aj s realizáciou každoročnej púte na sviatok Škapuliarskej Panny Márie. Prvá púť sa konala 16. júla 1686 a odvtedy sa tu veriaci schádzajú každoročne.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS,tu, rp; rp, mk ) 20200714017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]