[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V prešovskej archieparchii v nedeľu vysvätili dvoch nových diakonov
P:3, 13. 07. 2020 12:07, DOMBratislava 13. júla (TK KBS) V nedeľu 12. júla v ľutinskej bazilike minor prijali vkladaním rúk prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ diakonát poslední dvaja kandidáti – Miroslav Chorendžák a Ján Varga. Z dôvodu pandémie koronavírusu boli totiž diakonské a kňazské svätenia rozdelené v Prešovskej archieparchii do viacerých termínov, aby sa ich mohli zúčastniť príbuzní svätencov v čo najväčšom počte.

V homílii sa vladyka Ján, vychádzajúc z evanjelia o uzdravení ochrnutého, zamyslel nad prítomnosťou choroby v ľudskom živote. Mnoho ľudí totiž hľadí na chorobu ako na nešťastie spojené s bolesťami, ťažkosťami a rôznymi nepríjemnosťami. Vladyka však poukázal na chorobu v inej perspektíve. Hovoril o nej ako o procese, v ktorom sa organizmus zbavuje niečoho nebezpečného. „Choroba môže byť umieraním, ale i uzdravovaním. Sú ľudia, ktorých choroba ubíja, robí malomyseľnými, zúfalými, zlostnými. A zase sú iní, pre ktorých je choroba príležitosťou, aby vstúpili do seba a zamysleli sa nad najvážnejšími životnými otázkami. Mnohí práve v chorobe jasnejšie spoznávajú svoju životnú situáciu a privedie ich to k opravdivej ľútosti a k pokániu, povedal vo svojej kázni arcibiskup Babjak.

Chorobu, či kríž zažívala aj gréckokatolícka cirkev v 50-tych rokoch minulého storočia, no tento útlak zvládla, a práve skrze neho dozrievali charaktery biskupov, kňazov a veriacich gréckokatolíckej cirkvi. Na koniec homílie sa vladyka Ján obrátil na svätencov slovami: „Toto slovo o utrpení, o chorobe, i o hriechu, vám Ježiš hovorí preto, že sa často vo svojej službe budete stretať s utrpením, možno aj s vlastným, ale hlavne u tých, ktorým budete slúžiť a ktorých budete viesť po ceste spásy. Ježiš vás chce pripraviť na to, aby ste z utrpenia dokázali vyťažiť duchovné poklady pre večnosť. Nebojte sa však! Ježiš bude s vami počas celého života a bude vám pomáhať niesť kríže vlastné i druhých.“

Rukopoloženie svätencov sa uskutočnilo počas archijerejskej svätej liturgie na konci anafory. Po predstavení kandidátov svätiteľovi a po ich vzájomnom pozdrave, svätenci trikrát obchádzali prestol a bozkávali jeho štyri rohy, následne si pokľakli položiac hlavu na prestol ľutinskej baziliky a vkladaním rúk metropolitu Jána prijali diakonát.

Za tento nezaslúžený dar poďakoval v samotnom závere slávnosti diakon Miroslav Chorendžák, ktorý prirovnal službu diakonátu k svetlám na oblohe, ktorých jas však pochádza z odrazu od inej hviezdy. A práve tou zdrojovou jasnou hviezdou je Kristus, ktorého jas lásky, pokoja, obety a milosrdenstva chcú noví diakoni odrážať k ľuďom vo svojej novej službe.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič

( TK KBS, mp; rp, mk ) 20200713027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]