[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najvyšší súd USA uznal katolíckym inštitúciám výhrady vo svedomí
P:3, 10. 07. 2020 18:14, ZAH

USA 10. júla (RV) Biskupi USA ocenili najnovší dvojnásobný úspech v kauzách rešpektovania náboženskej slobody v krajine. Najvyšší súd uznal právo na výhradu vo svedomí v dvoch odlišných prípadoch katolíckych inštitúcií: rehoľnej kongregácie Malé sestry chudobných (Little sisters of the poor) a dvoch katolíckych škôl.

Malé sestry chudobných majú domovy pre núdznych seniorov. Odvolali sa na Najvyšší súd proti ustanoveniam reformy zdravotníctva nazývanej aj Obamacare (Affordable care act), ktoré dávajú aj náboženským inštitúciám za povinnosť uhrádzať svojím zamestnancom poistenie aj na potratové a antikoncepčné služby pod hrozbou sankcií. Kongregácia už získala dôležité víťazstvo v roku 2014, keď jej Najvyšší súd uznal právo na oslobodenie od tejto povinnosti.

Sestry sa však na Najvyšší súd obrátili aj po druhýkrát, a to proti kompromisu dosiahnutému s vládou, ktorý síce náboženským organizáciám umožnil odmietnuť poistné krytie antikoncepcie (tzv. „opt-out“), no zároveň mali zamestnancom dovoliť nechať si takéto služby preplácať štátom. Pre rehoľníčky by to však znamenalo nepriamo sa podieľať na poskytovaní antikoncepcie.

Druhé rozhodnutie Najvyššieho súdu sa týka slobody náboženských vzdelávacích inštitúcií vybrať si zamestnancov na základe vlastných náboženských princípov, bez zásahov zo strany štátnych autorít. Súd rozhodol v prospech katolíckych škôl Our Lady of Guadalupe School a St. James School.

Predstavitelia príslušných komisií Konferencie biskupov USA vyjadrili veľké potešenie nad oboma rozhodnutiami Najvyššieho súdu. Podľa nich sa mohlo vyhnúť dlhým súdnym procesom, keby bolo všetkým umožnené právo na výhradu vo svedomí. „Antikoncepcia nie je zdravotnou starostlivosťou“ a „vláda nemá žiadne právo nútiť rehoľnú kongregáciu k spolupráci na zle“, zdôrazňuje prehlásenie amerických biskupov.

Ohľadom druhého prípadu biskupi uvádzajú, že „vzdelávanie je jedným z ústredných aspektov misie Cirkvi: je jedným zo skutkov milosrdenstva“. Obe spomínané školy majú na základe ústavy právo vybrať si personál, ktorý vykonáva túto službu Cirkvi“ a „vláda nemá právo miešať sa do rozhodnutí týkajúcich sa tejto služby“.

( TK KBS, RV zk; pz ) 20200710036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]