[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najvyšší súd USA uznal katolíckym inštitúciám výhrady vo svedomí
P:3, 10. 07. 2020 18:14, ZAH

USA 10. júla (RV) Biskupi USA ocenili najnovší dvojnásobný úspech v kauzách rešpektovania náboženskej slobody v krajine. Najvyšší súd uznal právo na výhradu vo svedomí v dvoch odlišných prípadoch katolíckych inštitúcií: rehoľnej kongregácie Malé sestry chudobných (Little sisters of the poor) a dvoch katolíckych škôl.

Malé sestry chudobných majú domovy pre núdznych seniorov. Odvolali sa na Najvyšší súd proti ustanoveniam reformy zdravotníctva nazývanej aj Obamacare (Affordable care act), ktoré dávajú aj náboženským inštitúciám za povinnosť uhrádzať svojím zamestnancom poistenie aj na potratové a antikoncepčné služby pod hrozbou sankcií. Kongregácia už získala dôležité víťazstvo v roku 2014, keď jej Najvyšší súd uznal právo na oslobodenie od tejto povinnosti.

Sestry sa však na Najvyšší súd obrátili aj po druhýkrát, a to proti kompromisu dosiahnutému s vládou, ktorý síce náboženským organizáciám umožnil odmietnuť poistné krytie antikoncepcie (tzv. „opt-out“), no zároveň mali zamestnancom dovoliť nechať si takéto služby preplácať štátom. Pre rehoľníčky by to však znamenalo nepriamo sa podieľať na poskytovaní antikoncepcie.

Druhé rozhodnutie Najvyššieho súdu sa týka slobody náboženských vzdelávacích inštitúcií vybrať si zamestnancov na základe vlastných náboženských princípov, bez zásahov zo strany štátnych autorít. Súd rozhodol v prospech katolíckych škôl Our Lady of Guadalupe School a St. James School.

Predstavitelia príslušných komisií Konferencie biskupov USA vyjadrili veľké potešenie nad oboma rozhodnutiami Najvyššieho súdu. Podľa nich sa mohlo vyhnúť dlhým súdnym procesom, keby bolo všetkým umožnené právo na výhradu vo svedomí. „Antikoncepcia nie je zdravotnou starostlivosťou“ a „vláda nemá žiadne právo nútiť rehoľnú kongregáciu k spolupráci na zle“, zdôrazňuje prehlásenie amerických biskupov.

Ohľadom druhého prípadu biskupi uvádzajú, že „vzdelávanie je jedným z ústredných aspektov misie Cirkvi: je jedným zo skutkov milosrdenstva“. Obe spomínané školy majú na základe ústavy právo vybrať si personál, ktorý vykonáva túto službu Cirkvi“ a „vláda nemá právo miešať sa do rozhodnutí týkajúcich sa tejto služby“.

( TK KBS, RV zk; pz ) 20200710036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním