[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 05. 2021   Meniny má Svetozár       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maltézska pomoc Slovensko na Cyrilometodských slávnostiach v Nitre
P:3, 08. 07. 2020 11:24, DOMNitra 8. júla (TK KBS) Dobrovoľníci Maltézskej pomoci Slovensko – centrum Nitra sa zúčastnili tohtoročných cyrilo-metodských slávností a cyrilo-metodskej púte v Nitre v mimoriadne aktívnej službe. Dôvodom boli hygienické a protiepidemiologické opatrenia proti šíreniu koronavírovej infekcie.

V spolupráci s Nitrianskym biskupstvom a mestom Nitra zabezpečovali dodržiavanie týchto opatrení a dezinfekciu pre účastníkov slávností a púte počas 4. a 5. júla 2020 na jednotlivých programových aktivitách, ktoré sa uskutočňovali na Nitrianskom hrade, v podhradí či na Svätoplukovom námestí. Aktívne pomohli aj počas Cyrilo-metodského putovania z Dražoviec na Zoborský kláštor a na Nitriansky hrad, ktoré malo za cieľ priblížiť účastníkom misiu sv. Cyrila a Metoda a dejín Cirkvi na Slovensku v záujme obrany viery a prehlbovania vedomostí zvlášť u mladej generácie.

Účasť dobrovoľníkov v zdravotnej a hygienickej službe bola zvlášť viditeľná počas liturgickej slávnosti na sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorú celebroval nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Dobrovoľníci zabezpečili okrem dezinfekcie pri vstupe do uzavretého sektoru pre tisíc ľudí, aj dezinfekciu pre tých, ktorí pristupovali ku svätému prijímaniu. Ocenili to nielen účastníci púte, ale aj vrcholní predstavitelia štátu prítomní na Svätoplukovom námestí.

Táto služba dobrovoľníkov Maltézskej pomoci Slovensko pôsobiacich v nitrianskom centre bola prejavom už niekoľkoročnej spolupráce a vzájomných dobrých vzťahov s mestom Nitra a Nitrianskym biskupstvom. Tie v Maltézskej pomoci našli aktívneho partnera pre spoluprácu v oblastiach, ktoré sú v súlade s poslaním Maltézskeho rádu v službe Cirkvi a viery pre chudobných, chorých a trpiacich.

Centrum Maltézskej pomoci Slovensko v Nitre po uvoľnení bezpečnostných opatrení súvisiacich s koronavírovou pandémiou sa tak mohlo opäť zapojiť do služby aj počas hromadných podujatí, v rámci ktorých ich v letných mesiacoch v Nitre čakajú ešte pomoc pri púti na sviatok sv. Svorada, či púti k Matke Božej na nitrianskej Kalvárii. Popritom nezabúdajú ani na Hospic u Bernadetky, kde sa aktuálne starajú o vonkajší areál a zabezpečujú aj služby na recepcii, či pri sprevádzaní hospitalizovaných klientov.

Azda aj táto viditeľná aktivita osloví nových záujemcov o dobrovoľníctvo pod zástavou Maltézskeho rádu, ktorí majú dvere jeho výkonnej organizácie Maltézska pomoc Slovensko v Nitre stále otvorené.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu, pz; mk ) 20200708023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]