[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pravoslávie protestuje proti zmene Hagie Sofie na mešitu
P:3, 07. 07. 2020 20:12, ZAHMoskva/ Konštantinopol 7. júla (RV) Zo sveta pravoslávia prichádzajú prejavy obáv kvôli budúcnosti ranokresťanského Chrámu Božej Múdrosti (Hagia Sofia) v tureckom Istanbule. Chrám je momentálne múzeom, no rozhoduje sa o jeho premenení na mešitu. Turecká štátna rada má oznámiť svoj verdikt do polovice júla.

Patriarcha Moskvy a celého Ruska Kirill vyjadruje hlboké znepokojenie „kvôli žiadosti niektorých tureckých politikov prehodnotiť múzejný status odsvätenej Baziliky Svätej Múdrosti v Istanbule“, „jedného z najväčších monumentov kresťanskej kultúry“. Vo vyhlásení zverejnenom 6. júla patriarcha pripomína, že spomínaná bazilika je nesmierne dôležitá pre celé pravoslávie a je osobitne drahá Cirkvi v Rusku. Chrám bol tiež inšpiráciou mnohých ruských architektov.

Patriarcha Kirill: Ohrozenie Hagie Sofie je ohrozením kresťanskej civilizácie

„V dejinách vzťahov medzi Ruskom a Konštantínopolom boli rozličné momenty, niekedy veľmi ťažké. Aj napriek tomu ruský ľud s trpkosťou a rozhorčením v minulosti odpovedal a odpovedá aj teraz na akýkoľvek pokus degradovať či pošliapať tisícročné duchovné dedičstvo Cirkvi Konštantínopolu“.

„Ohrozenie Hagie Sofie je ohrozením celej kresťanskej civilizácie, a teda aj našej spirituality a dejín“, píše patriarcha Kirill a pripomína: „Väčšina obyvateľstva Ruska sa hlási k pravosláviu, a tak to, čo by sa mohlo stať s Hagiou Sofiou, by vyvolalo veľkú bolesť ruského ľudu“.

Ruský patriarcha však dúfa „v rozvážnosť vedenia Tureckého štátu“. Zachovanie neutrálneho statusu Hagie Sofie by podľa neho „zjednodušilo ďalší rozvoj vzťahov medzi obyvateľmi Ruska a Turecka a prispelo by k pokoju a medzináboženskej svornosti“.

Patriarcha Bartolomej: Hagia Sofia je miestom stretnutia Východu a Západu

Ekumenický patriarcha Konštantínopolu Bartolomej I. sa k téme vyjadril ešte počas slávnosti sv. apoštolov Petra a Pavla 29. júna. Ako povedal, prípadné premenenie Hagie Sofie na mešitu by kresťanov sveta podnecovalo proti Islamu. Posvätnosť Chrámu Božej Múdrosti podľa neho predstavuje vitálne centrum, kde sa Západ a Východ môžu stretnúť, jeho premena na mešitu by bola vsadením klinu medzi tieto dva svety. Ako múzeum spomínaný chrám predstavuje miesto dialógu, solidarity a vzájomného pochopenia týchto dvoch svetov. Patriarcha Bartolomej zároveň zdôraznil, že Hagia Sofia patrí celému ľudstvu.

Pripomeňme, že Chrám Božej Múdrosti pochádzajúci zo štvrtého storočia bol takmer jedno tisícročie kresťanským chrámom, hlavnou svätyňou východných kresťanov. Až do 16. storočia bol vôbec najväčším kresťanským chrámom na svete. Po dobytí Konštantínopolu osmanskými Turkami v roku 1453 bol však premenený na mešitu. Múzeom je už 85 rokov, a to z rozhodnutia Mustafu Kemala Atatürka, otca moderného Turecka.( TK KBS, RV zk; pz ) 20200707025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]