TK KBS

Dnes je nedeľa 09. 08. 2020   Meniny má Ľubomíra       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätých Cyrila a Metoda oslávili cez víkend na slovanskom hradisku v Mikulčiciach
P:3, 06. 07. 2020 11:10, DOMBratislava 6. júla (TK KBS) V nedeľu bola slávnostná svätá omša v priestoroch Slovanského hradiska Valy pri Mikulčiciach z 8. a 9. storočia, ktoré je významnou historickou a kultúrnou pamiatkou na obdobie Starej a Veľkej Moravy s bohatými a cennými nálezmi. Miesto je pravdepodobným pôsobiskom svätých Cyrila a Metoda a ich žiakov. Moravské Mikulčie od 29. októbra 2019 spája lávka pre peších a cyklistov cez rieku Moravu, ktorá tvorí hranicu Českej a Slovenskej republiky s kostolíkom sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch.

Pred svätpu omšou sa prítomní mali možnosť spoločne pomodliť modlitbu slávnostného ruženca. Prítomných biskupov, kňazov, zasvätených a všetkých prítomných v úvode svätej omše privítal Mons. Vojtech Cikrle, diecézny biskup Brnenskej diecézy, do ktorej farnosť Mikulčice patrí. Hlavným celebrantom bol biskup Antonín Basler, pomocný biskup z Olomouca, ktorý predniesol aj homíliu. Vyzdvihol v nej význam solúnskych bratov, ktorí pre vieru boli ochotní zanechať všetko a prísť na naše územie. Hoci ich spoločná misia bola pomerne krátka, zanechala hlboké stopy. Pripomenul, že viera je dar od Boha, ktorá je sprostredkovávaná ľuďmi. V Starom Zákone cez Abraháma, Mojžiša, Dávida a prorokov. No keď prišiel čas prihovoril sa nám cez svojho Syna, ktorý pozná tajomstvo Boha a aj tajomstvo človeka, On pozná aj tajomstvo smrti a podsvetia aj tajomstvo vzkriesenia, lebo prešiel bránou smrti a vrátil sa. Jemu môžeme veriť, lebo je Pravda sama. Boh nás miluje a jediná odpoveď je láska z Jeho strany. Boh miluje Syna a Syn Otca a takou láskou miluje aj nás. Láska, ktorá prichádza k nám a my ju máme opätovať a šíriť ďalej. Svätý Pavol bol uchvátený Kristom a zapaľoval oheň Kristovej lásky v srdciach svojich súčasníkov po celom svete. Túto lásku priniesli svätí Cyril a Metod medzi našich predkov. Svätí uverili, že Boh ich miluje a oni jeho lásku šíria a oheň Božej lásky sa rozširuje a tak ju máme šíriť aj my dnes.

Počas svätej omše zazneli spevy východnej liturgie v podaní miestneho spevokolu Na slávnosti sa zúčastnili mnohí obyvatelia a pútnici z blízkych i vzdialenejších miest a obcí z oboch strán rieky Moravy, ktorí priputovali peší, na bicykloch, autami aj autobusmi, mnohí z nich boli oblečení v sviatočných krojoch.

TK KBS informoval Ľudovít Košík( TK KBS,lk, rp; rp ) 20200706031   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020