[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 05. 2021   Meniny má Svetozár       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi USA odsúdili rozhodnutie súdu, ktorý povolil výkon trestu smrti
P:3, 03. 07. 2020 14:05, ZAH



USA 3. júla (RV) Biskupi USA tento týždeň rázne odsúdili rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorým sa opäť povoľuje výkon trestu smrti na federálnej úrovni Spojených štátov amerických. Biskupi zároveň vyjadrili nesúhlas aj s ďalším rozhodnutím tejto inštitúcie - zamietnutím zákona z Louisiany obmedzujúceho vykonávanie umelých potratov.

Za neakceptovateľnú potupu Evanjelia a ľudského života, považuje obnovenie výkonu trestu smrti na federálnej úrovni predseda Výboru pre spravodlivosť a ľudský rozvoj Konferencie biskupov USA (USCCB) Mons. Paul Coakley.

Otázka trestu smrti je v USA v kompetencii jednotlivých štátov. Pripomeňme, že v marci sa americké Colorado stalo už 22. štátom, ktorý zrušil trest smrti. Po 17 rokoch sa však bude najvyšší trest môcť opäť vykonávať vo federálnych väzniciach USA. Ústavní sudcovia sa rozhodli nevypočuť ani odvolanie podané štyrmi väzňami, ktorých už čoskoro čaká trest smrti.

„Treba zvrátiť smer, biskupi už desaťročia žiadajú o skoncovanie s trestom smrti“, píše Mons. Coakley. Zároveň pripomína apely proti najvyššiemu trestu zo strany pápežov Jána Pavla II., Benedikta XVI. i pápeža Františka, ktorý v roku 2018 schválil zmenu paragrafu č. 2267 Katechizmu Katolíckej cirkvi. Katechizmus v súčasnosti definuje trest smrti ako „neprípustný“.

Americkí biskupi nedávno tvrdo odsúdili aj zamietnutie zákona z Louisiany obmedzujúceho vykonávanie umelých potratov. Súd tak umožnil vykonať umelý potrat dokonca aj v prípade, že žene nie je garantovaná nemocničná starostlivosť v prípade komplikácií po zákroku.

Zvíťazil profit, smutne konštatujú biskupi, pričom píšu:

„Ako katolíci odsudzujeme potrat ako závažnú nespravodlivosť, ktorá neguje základné ľudské právo na život. Každopádne, aj keď sa snažíme skoncovať s brutálnosťou uzákoneného potratu, zároveň veríme, že ženy, ktoré ho praktizujú, by nemali byť ďalej poškodzované a zneužívané necitlivým priemyslom, ktorý je vedený ziskom.“

( TK KBS, RV zk; ml ) 20200703029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]