[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 05. 2021   Meniny má Svetozár       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V národnej svätyni v Šaštíne spomínali na návštevu svätého Jána Pavla II.
P:3, 03. 07. 2020 11:05, DOMŠaštín 3. júla (TK KBS) V Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne 1. júla slávili slávnostnú svätú omšu pri príležitosti 25. výročia návštevy tohto chrámu svätým Jánom Pavlom II.

Pred svätou omšou sa veriaci pomodlili s pátrami pavlínmi litánie k sv. Jánovi Pavlovi II. pred jeho relikviou pri bočnom oltári baziliky. Relikvia bola minulý rok zverená pavlínskej komunite v Šaštíne kardinálom Stanisławom Dziwiszom, dlhoročným sekretárom sv. Jána Pavla II.

Po slávnostnej svätej omši, ktorej hlavným celebrantom bol šaštínsky farár Martin Lehončák, boli veriaci pozvaní do spoločenskej sály kláštora na otvorenie expozície fotografií z príprav a samotného priebehu návštevy Svätého Otca. Súčasťou výstavy bolo vzácne bohoslužobné rúcho - ornát pápeža v ktorom slúžil pontifikálnu svätú omšu a kalich, ktorý bol priamo na obetnom stole.

Sastin, Jan Pavol II. spomienka

Celá výstava fotografií bola spracovaná do jednotlivých bannerov, ktoré návštevníkom približujú prípravu a samotný priebeh tejto významnej udalosti, ktorá sa zapísala do sŕdc veriacich na Slovensku, no najmä osobitným spôsobom do sŕdc šaštínskych farníkov. Na výstave je možné pozrieť aj celý videozáznam pápežovej svätej omše.

Záujemcovia si tiež môžu prečítať si informácie o návšteve z textov, ktoré sprevádzajú dobové fotografie, tiež je vystavená celoštátna, cirkevná i regionálna tlač, ktorá vtedy o tejto udalosti informovala.

Sastin, Jan Pavol II. spomienka

Použité fotografie pochádzajú z archívu baziliky a zo súkromných zbierok veriacich, najmä farníkov, ktorí poskytli súhlas k ich uverejneniu. Textová zložka bannerov bola inšpirovaná knihou don Ernesta Macáka: Naša Sedembolestná Matka, v ktorej veľmi podrobne opisuje túto udalosť.

Bannery dopĺňajú citáty z homílie pápeža počas slávenia svätej omše. Pútavou zložkou výstavy je tiež použitie originálnych stojanov na kvety, ktoré boli vyrobené a použité ako dekoratívna súčasť výzdoby celého areálu slávenia omše. Výnimočné sú tiež vystavené svietniky, ktoré stáli priamo na obetnom stole pred pápežom.

Sastin, Jan Pavol II. spomienka

Výstava potrvá do 3. júla 2020 (do 15:00) a ďalej pokračuje od 6. do 12. júla 2020.

Tento najvzácnejší pútnik navštívil Šaštín pri svojej druhej návšteve Slovenska v roku 1995. Slávnostnú svätú omšu tu slúžil spolu s mnohými kardinálmi, biskupmi a stovkami kňazov na 54 hektárovej lúke medzi riekou Myjavou a cestou Šaštín - Senica, za účasti asi 400 tisíc veriacich.

Privítal ho vtedajší trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol. Svätý Otec korunoval sochu Sedembolestnej Panny Márie, ktorú preniesli z baziliky na miesto bohoslužby. Pomodlil sa aj v bazilike a stretol sa tu s asi 70 prítomnými saleziánmi, ktorí vtedy Šaštínsku baziliku spravovali a don Andrej Dermek ho oboznámil ako saleziáni na Slovensku žili počas 40 ročného prenasledovania Cirkvi na Slovensku.

Na dvore kláštora zasadil lipku a stretol sa tu so slovenskými biskupmi a i žiakmi saleziánskeho gymnázia, tiež sa stretol s vtedajším prezidentom Michalom Kováčom a premiérom Vladimírom Mečiarom.

( TK KBS, lko, zak, ml; pz ) 20200703020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]