[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Denník austrálskeho kardinála Pella z väzenia vyjde v knižnej podobe
P:3, 02. 07. 2020 12:55, ZAHAustrália 2. júla (E-kai) Kardinál George Pell zverejní svoj „väzenský denník“, v ktorom ponúka úvahy o svojom živote vo väzení, o Katolíckej cirkvi, práci vo Vatikáne, politike, spoločnosti a športe. Prvý zväzok denníka, ktorý má celkovo asi 1 000 strán, má vydať v roku 2021 americký vydavateľ Ignatius Press.

„Pobyt vo väzení posilnil moje kresťanské presvedčenie o spasiteľnej sile utrpenia,“ povedal kardinál Goerge Pell pri jednom zo svojich prvých verejných vystúpení po prepustení, ktoré sa uskutočnilo v rámci rekolekcií pre austrálsku mládež.

Kardinál priznal, že to bola ťažká a nepríjemná skúsenosť, pri ktorej sa viera ukázala ako užitočná. „Nie v tom zmysle, že som vďaka nej bol prepustený, ale práve kresťanské učenie o utrpení mi umožnilo prežiť,“ vysvetlil. Kardinál strávil 404 dní vo väzení predtým, ako ho Najvyšší súd Austrálie 7. apríla oslobodil spod obvinení z údajného sexuálneho obťažovania maloletých.

Spoločnosť Ignatius Press na svojej webovej stránke prosí o dary na pokrytie právnych a súdnych trov.

„Už som si prečítal prvú polovicu denníka a musím povedať, že je to niečo výnimočné. Bude to určite patriť k duchovnej klasike. Pretože celý denník má asi 1 000 strán, uverejníme ho v troch alebo štyroch zväzkoch,“ uviedol riaditeľ vydavateľstva Ignatius Press, otec Joseph Fessio na hlavnej stránke vydavateľa.

Dňa 11. decembra 2018 porota v Melbourne uznala kardinála Pella vinným zo sexuálnych trestných činov proti maloletým. Dňa 26. februára toho istého roku kardinálovi Svätá stolica zakázala verejné slávenia a kontaktovanie maloletých akýmkoľvek spôsobom a formou.

Dňa 13. marca 2019 súd v štáte Viktória uznal kardinála vinným za sexuálne trestné činy spáchané v roku 1996 na dvoch 13-ročných chlapcoch, členoch chrámového zboru v Katedrále sv. Patrika v Melbourne a odsúdil ho na šesť rokov väzenia.

Kardinál Pell bol umiestnený do väzenia s najvyšším stupňom stráženia.

Dňa 21. augusta 2019 súd v štáte Viktória zamietol jeho odvolanie a potvrdil rozsudok, ktorý ale nakoniec zvrátilo rozhodnutie austrálskeho Najvyššieho súdu zo 7. apríla, keď bol kardinál prepustený a toto rozhodnutie je konečné.

„Nebolo to iba víťazstvo jedného človeka alebo Cirkvi v Austrálii. Ukázalo celému svetu, ako ďaleko idú nepriatelia Cirkvi a ako klamú, aby ju zdiskreditovali,“ napísal otec Joseph Fessio.

-

Zdroje: E-kai / Katolícke noviny

( TK KBS, ekai, kn, ml; pz ) 20200702026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]