[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 03. 2021   Meniny má Kazimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Barbarin sa stal almužníkom u Malých sestier chudobných
P:3, 01. 07. 2020 11:01, ZAHFrancúzsko 1. júla (RV) Emeritný lyonský arcibiskup kardinál Philippe Barbarin sa bude venovať službe almužníka Malých sestier chudobných. Je možné, že ho čakajú aj osobitné poslania v zahraničí z poverenia pápeža Františka.

Kardinál Barbarin, ktorého zrieknutie sa úradu lyonského arcibiskupa prijal pápež František 6. marca tohto roku, hovoril o svojej budúcnosti pre francúzske médium RCF - Radio Chrétienne Francophone. Po 18 rokoch na čele Lyonskej arcidiecézy sa od 1. júla stane almužníkom v materskom dome Malých sestier chudobných v Saint-Pern, v diecéze Rennes na západe Francúzska. Bude tak prinášať materiálnu i duchovnú pomoc ľuďom v núdzi a bude zároveň k dispozícii aj pre iné osobitné poslania.

Ako uviedol 69-ročný emeritný arcibiskup pre francúzske rádio sídliace v Lyone, na nové poslanie sa veľmi teší, je „veľmi spokojný, veľmi šťastný“ že bude môcť robiť niečo nové. Priznal sa, že služba pre veľký generálny dom rehoľných sestier je niečo, čo ešte nikdy nerobil.

Kardinál Philippe Barbarin bude môcť byť k dispozícii aj pre Diecézu Rennes v rámci formácie seminaristov z oblasti Bretónska a vypomáhať s vysluhovaním sviatosti birmovania miestnemu arcibiskupovi, ktorým je Mons. Pierre D Ornellas. Bez uvádzania detailov kardinál Barbarin naznačil, že vďaka osobnej znalosti niektorých oblastí Blízkeho východu ako Libanon, Irak či Svätá zem môže v budúcnosti očakávať aj nejaké konkrétne poslania v zahraničí.

Pápež František len celkom nedávno, 29. mája, prijal kardinála Philippeho Barbarina vo Vatikáne spolu s delegáciou francúzskej charitatívnej komunity s názvom Lazare, ktorá sa venuje záchrane a znovuzaradeniu bezdomovcov do života spoločnosti.

Dňa 30. januára 2020 bol kardinál Philippe Barbarin výrokom lyonského odvolacieho súdu oslobodený v procese vedenom proti nemu za  údajné krytie páchateľa trestných činov pedofílie, z ktorých bol usvedčený jeden z kňazov diecézy. Kardinál bol obvinený od roku 2017.

Svätý Otec František ho však po celú dobu súdneho procesu ponechal na jeho poste lyonského arcibiskupa, pričom v júni 2019 poveril správou diecézy apoštolského administrátora sede plena et ad nutum Sanctæ Sedis Mons. Michela Dubosta, emeritného biskupa diecézy Evry-Crobeil-Essonnes. Lyonský biskupský stolec je momentálne vakantný a čaká na menovanie nového arcibiskupa.

S Lyonom sa kardinál Barbarin rozlúčil pri svätej omši v nedeľu v miestnej Katedrále sv. Jána Krstiteľa.

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20200701033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]