[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie predstavila direktórium
P:3, 01. 07. 2020 10:55, ZAHVatikán 1. júla (RV) Nové Direktórium pre katechizáciu z dielne Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie oficiálne predstavila Svätá stolica. Osobitosťou dokumentu, určeného osobitne do pozornosti biskupov a katechétov, je spätosť evanjelizácie s katechézou. Zdôrazňuje spojitosť prvého ohlasovania s dozrievaním viery vo svetle kultúry stretnutia, čo je osobitne dôležité tvárou v tvár dvom súčasným výzvam Cirkvi: digitálnej kultúre a globalizácii kultúry.

Nové direktórium na tlačovej konferencii v Tlačovom stredisku Svätej stolice predstavil predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie Mons. Rino Fisichella, spolu s ďalšími dvoma spolupracovníkmi: Kolumbijčan Mons. Octavio Ruiz Arenas je sekretárom Pápežskej rady a Mons. Franz-Peter Tebartz-van Elst, pôvodom z Nemecka, je v rámci dikastéria delegátom pre katechézu.

Novému Direktóriu pre katechizáciu predchádzali direktóriá z rokov 1971 a 1997. Pápež František nový dokument schválil 23. marca 2020, v deň liturgickej spomienky svätého biskupa Turibia z Mogrovejo – Španiela, ktorý sa v 16. storočí stal arcibiskupom Limy v Peru. Dal tu silný impulz k evanjelizácii a katechéze, zostavil katechizmus v španielčine i v dvoch domorodých jazykoch a postavil vôbec prvý seminár na „novom kontinente“.

Nové direktórium vychádza na 300 stranách, ktoré sú rozdelené do troch častí a 12 kapitol. Jeho text pripomína, že každý pokrstený človek je misionárskym učeníkom a  prízvukuje aj nevyhnutnosť nachádzať nový jazyk, s ktorým sa má viera komunikovať.

Ako tri hlavné princípy katechetickej činnosti direktórium predstavuje vydávanie svedectva, postoj milosrdenstva a slobodný a nezištný dialóg. Širší priestor dáva téme formácie katechétov, venuje sa aj dôležitosti rodiny, úlohe farností, katolíckych škôl, prijímaniu postihnutých osôb, migrantov, téme medzináboženského dialógu, potrebe ekologickej konverzie, bioetike i ďalším špecifickým oblastiam.

Direktórium sa zaoberá aj súčasnou digitálnou kultúrou, pričom pripomína jej pozitívne i temné stránky. Táto kultúra totiž môže viesť k osamotenosti, manipulácii, násiliu, kybernetickému šikanovaniu, predsudkom a nenávisti.

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20200701032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]