[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do dôchodku odišiel známy liturgista, gréckokatolícky kňaz Galadza
P:3, 01. 07. 2020 10:12, ZAHKanada 1. júla (TK KBS) Ukrajinský gréckokatolícky kňaz, riaditeľ Inštitútu metropolitu Andreja Šeptického (MASI) v Toronte, ako aj známy liturgista Peter Galadza, odišiel 1. júla 2020 na zaslúžený dôchodok.

Galadza sa narodil roku 1955 v Pennsylvánii, USA do rodiny gréckokatolíckych imigrantov z Ukrajiny, z ktorých viacerí členovia slúžili svojej cirkvi ako kantori. Láska k liturgickému spevu svojej cirkvi ho sprevádza celým jeho kňazským životom.

Po skončení teologických štúdií bol ako ženatý kňaz vysvätený vrchným arcibiskupom Jozefom, kardinálom Slipým v Castel Gandolfo, za hranicami Ríma na Lazárovu sobotu roku 1981. Po vysviacke pôsobil ako duchovný na viacerých miestach USA a Kanady, a popritom ďalej študoval, až v roku 1995 získal doktorát na univerzite v Toronte.

Už od roku 1992 prednášal na univerzite v Ottawe, pri ktorej fungoval aj MASI. Celý školský rok 1999-2000 strávil vyučovaním a službou akademického dekana teologickej fakulty vo Ľvove na Ukrajine, kam odišiel s celou rodinou pomôcť svojej Cirkvi. Odmenou za túto službu bol pre neho na konci akademického roka titul protojerej a zlatý kríž s ozdobami, dar od vrchného arcibiskupa Ľubomíra Huzára.

Od roku 2006 bol riadnym profesorom v Ottawe. Pre lepší rozvoj východných štúdií v Kanade sa MASI začlenil pred niekoľkými rokmi do zväzku univerzity v Toronte, s čím súviselo aj jeho presťahovanie z Ottawy do Toronta.

Spolu s manželkou Olenkou, s ktorou tvoria pár už vyše 40 rokov vychovali tri deti: diakona otca Daniela, Ivanku a Maričku. Od roku 1992 má okrem amerického aj kanadské občianstvo. Okrem angličtiny a ukrajinčiny ovláda francúzštinu, ruštinu, poľštinu a čiastočne aj nemčinu, ba dokonca i čínštinu.

Bol členom mnohých medzinárodných združení, predovšetkým zameraných na východnú liturgiu, ale aj kňazskú formáciu, cirkevný spev, či ukrajinsko-židovský dialóg. Niekoľko rokov bol aj editorom teologického žurnálu Logos. V rokoch 2010-2012 bol predsedom celosvetovej Spoločnosti pre východnú liturgiu.

Otec Peter je zostavovateľom ukrajinskej modlitbovej knihy v angličtine s názvom The Divine Liturgy: An Anthology for Worship. Táto vyše tisícstránková kniha obsahuje nielen texty liturgie, ale aj množstvo príloh a notových zápisov a tak nečudo, že od roku 2004 je momentálne dostupné už jej štvrté vydanie. Toto jeho dielo je vysoko hodnotené medzi ukrajinskými gréckokatolíkmi v diaspóre.

Jeho najznámejším vedeckým dielom je kniha ktorá pojednáva o Teologickom a liturgickom diele metropolitu Andreja Šeptického (1865-1944). O kvalite diela svedčí aj to, že vyšlo ako súčasť edičnej rady Pápežského východného inštitútu v Ríme (Orientalia Christiana Analecta). 

Veľmi zaujímavým počinom je aj dielo rozoberajúce listy metropolitu Šeptického a východného mnícha Leva (vlastným menom Louis Gillet), ktorý hoci pôvodne rímskokatolíkom vstúpil ku gréckokatolíckym mníchom – studitom, a nakoniec sa stal archimandritom pravoslávnej cirkvi. Nikdy však nepociťoval zášť voči gréckokatolíkom, a to aj vďaka celoživotnému priateľstvu s metropolitom Andrejom.

Popri akademických povinnostiach sa otec Peter venoval aj výskumu rukopisov a ich digitalizácii, pričom roku 2007 sa mu podarilo získať od kanadskej vlády grant vo výške viac ako 100 000 kanadských dolárov na pomoc digitalizácii rukopisných pamiatok na Ukrajine.

"Galadza sa v mnohom dá považovať za pokračovateľa línie otca Róberta Tafta SJ, s ktorým ho spájalo mnohoročné priateľstvo. Prednášal viackrát i na Slovensku, ku ktorému má, rovnako ako aj ku Slovákom veľmi vrúcny vzťah. Veríme, že do budúcna sa aspoň časť jeho diela sprístupní aj v slovenčine.

Otec Peter  v tomto roku oslávil aj 65 rokov života k čomu mu prajeme veľa požehnania v jeho ďalšom pôsobení a prevolávame: Na mnohaja i blahaja lita," informoval Daniel Černý.

( TK KBS, dce, ml; pz ) 20200701027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]