[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fórum kresťanských inštitúcií spustilo kampaň #vnedeľunenakupujem
P:3, 01. 07. 2020 10:05, DOMBratislava 1. júla (TK KBS) V nedeľu nenakupujem. To je názov kampane, ktorú spustilo Fórum kresťanských inštitúcií. "Nedeľa patrí rodine. Pre nás, veriacich, predstavuje aj Deň Pánov, kedy chceme intenzívnejšie prežívať naše spoločenstvo s Bohom a medzi sebou. My, ktorí ľahkovážne a často aj bez rozmýšľania ideme v nedeľu nakúpiť nejakú maličkosť, nútime  svojich blížnych v nedeľu pracovať. Nútime pracovať mamy a  otcov, ktorí aj kvôli nám chýbajú v nedeľu doma medzi svojimi. Práca v nedeľu, ak nie je nevyhnutná, napr. na záchranu životov, nie je znakom bohatstva, ale skôr chudoby," uvádza na stránke FKI.

"Voľakedy sme boli zvyknutí, ak nám niečo chýbalo, obrátiť sa s prosbou na susedov. Dnes radšej ukážeme svoju nezávislosť a ideme často priamo z nedeľnej bohoslužby rovno do obchodu – po teplé rožky, soľ, vajíčka, rezance. Niekde sa rozšíril zvyk ísť po nedeľnej bohoslužbe “na prechádzku“ do obchodného centra. Záleží na každom z nás, či otcovia a mamy budú v nedeľu so svojimi rodinami alebo budú obeťou našej ľahostajnosti," uvádza ďalej.

FKI pripomína, že dôležitosť nášho osobného rozhodnutia vyjadrili aj oficiálni predstavitelia cirkví. Katolícki biskupi v Advente v roku 2016 povzbudili veriacich v úsilí o lepšie prežívanie nedele a upozornili nás tiež na dôležitý moment: „Nezabúdajme však, že ak – ako kresťania katolíci – nezmeníme svoje návyky a s nimi súvisiace nároky na druhých – nadarmo budeme vyzývať občianskych predstaviteľov, aby upravili pravidlá nedeľného predaja.“ Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku poukázala  na to, že „Božie prikázanie – Pamätaj, že máš sviatočný deň svätiť, je v tomto zmysle nielen povinnosťou, ale aj darom. Darom zastavenia, darom vidieť veci inak, usporiadať si hodnoty, nastaviť myseľ aj srdce iným spôsobom.“

„Keď som bol malý chlapec, občas v nedeľu dopoludnia k nám prišla jedna suseda a popýtala požičať dve vajíčka či inú drobnosť. Bolo to veľmi milé, spravidla potom vajíčka vrátila aj s nejakým koláčikom na ochutnávku. Aj dnes to môže byť príspevok k zlepšeniu medziľudských susedských vzťahov. Osobitne vo veľkých mestských panelákoch by takéto zážitky mohli byť veľmi užitočné," hovorí podpredseda FKI Pavol Kossey, zástupca iniciatívy za voľnú nedeľu.

"Kto teda chodí v nedeľu nakupovať, keď je nás veriacich 75 percent? Preto sa na vás obraciame s prosbou, aby sme spolu vyvinuli všetko úsilie na to, aby čo najviac rodín mohlo mať spolu voľnú nedeľu. Aby mamy a otcovia boli so svojimi deťmi. Aby sme my, kresťania, nenútili v nedeľu pracovať ľudí, ktorých práca počas nedele nie je nevyhnutná," dodáva FKI.

TK KBS informovalo Fórum kresťanských inštitúcií

( TK KBS, fki, ml; pz ) 20200701026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]