[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre spomínali na návštevu svätého poľského pápeža Jána Pavla II.
P:3, 01. 07. 2020 09:00, DOMNitra 1. júla (TK KBS) V rámci svojej pastoračnej návštevy Slovenska navštívil 30. júna 1995 vtedajší pápež a dnes už sv. Ján Pavol II. Nitru. Na neďalekom letisku v Janíkovciach sa stretol so slovenskou mládežou.

Nezabudnuteľnými sú jeho slová, ktoré povedal pri bohoslužbe slova, ktorej predsedal: “Som vďačný Pánu Bohu a som rád, že som mohol prísť do staroslávnej Nitry, ktorá je Betlehemom kresťanstva na Slovensku. Nitra nám hovorí o prvom tisícročí. Tu neďaleko stál prvý kresťanský kostol v stredovýchodnej Európe. Tu sa od roku 828 pšeničné zrno stáva v Eucharistii Telom Krista, ktorý v sebe zjednocuje všetkých, čo ho s vierou prijímajú. Preto som túžil navštíviť Nitru. Ešte za života svätého Metoda tu bola zriadená diecéza. Katedrálny chrám, ktorý sa vypína nad mestom, je jedným z najstarších biskupských sídiel medzi slovanskými národmi.” Dnes už svätý Ján Pavol II. následne v sprievode vtedajšieho nitrianskeho diecézneho biskupa, blahej pamäti Jána Chryzostoma kardinála Korca neplánovane navštívil aj Nitriansky hrad a Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma.

Túto historickú udalosť si pamätníci a veriaci z Nitry pripomenuli v Kostole sv. Gorazda v Nitre na Klokočine  presne 30. júna 2020 počas sv. Omše, ktorú celebroval miestny farár Jozef Tomica. Aj on vo svojej homílii spomínal na osobnosť Jána Pavla II. a chvíle na letisku vo Veľkých Janíkovciach, ktoré prežil ako bohoslovec Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre. Ale pripomenul aj slová, ktoré vyslovil pápež Ján Pavol II. a adresoval ich nielen Nitre, ale hlavne mládeži Slovenska. Posolstvo, ktoré vychádzalo z pápežových myšlienok korešpondovalo aj s aktuálnym evanjeliom, ktorého podstata spočívala v odvahe nebáť sa a veriť Bohu. Skutočnosť, že sv. Ján Pavol II. pápež je v Nitre a v mysliach jej obyvateľov stále prítomný, symbolicky dokazoval aj relikviár s kvapkou krvi tohto svätca a veľkého pápeža, ktorý bol vystavený pred oltárom a ktorý si mohli po skončení liturgickej slávnosti veriaci aj osobne uctiť.

Osobné svedectvo o živote pápeža sv. Jána Pavla II. a zážitkoch s ním, o Slovákoch vo Vatikáne a vzťahu Vatikánu a Slovenskej republiky prítomným veriacim poskytla aj bývala veľvyslankyňa Slovenskej republiky pri Svätej Stolici a Zvrchovanom Maltézskom ráde Dagmar Babčanová. Podelila sa o zážitky, ktoré mala možnosť získať počas svojho pôsobenia v diplomatickej funkcii v blízkosti sv. Jána Pavla II. v období, kedy sa jeho zdravotný stav už zhoršoval, ale napriek tomu do poslednej chvíle zjavoval svetu život viery v chorobe, bolesti a utrpení v priamom prenose. Ako povedala, mala možnosť prežívať chvíle so svätcom už na zemi za jeho života a až po jeho pohreb.

Nitra si takýmto spôsobom pripomenula pápežskú návštevu, ako zatiaľ jedinú vo svojej histórii, na počesť ktorej stojí aj v areáli Nitrianskeho hradu socha sv. Jána Pavla II. pápeža a hradné námestie nesie jeho meno. Bol to  pápež, ktorý sa zapísal do histórie sveta, ale v tomto prípade aj starobylej Nitry, na ktorej posvätnú pôdu pred 25 rokmi vstúpil.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu; ml ) 20200701022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]