[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jemen trpí humanitárnou krízou, apoštolský vikár vzýva Kráľovnú pokoja
P:3, 01. 07. 2020 07:00, ZAH

Vatikán/Jemen 1. júla (RV) „Pozývam k modlitbe za obyvateľstvo Jemenu. Osobitne za deti, ktoré trpia z dôvodu veľmi závažnej humanitárnej krízy“. Týmito slovami apeloval pápež František v nedeľu 28. júna pri modlitbe Anjel Pána. K modlitbe za Jemen vyzýva v rozhovore pre vatikánske médiá aj apoštolský vikár Južnej Arábie Mons. Paul Hinder: „Prosím zodpovedné osoby, aby pochopili závažnosť stavu krajiny“.

Jemen trpí momentálne najtvrdšou humanitárnou krízou celosvetovo. Od roku 2015 sa zmieta vo vojnovom konflikte, v ktorom kontrastujú záujmy okolitých mocností, Saudskej Arábie a Iránu. Jemenské obyvateľstvo je vyhladované a unavené, krajina smeruje k totálnemu ekonomickému kolapsu, a to aj v dôsledku obmedzovania medzinárodnej humanitárnej pomoci, spomalenia peňažných zásielok, oslabenia valuty. K tomu všetkému sa pridáva vplyv pandémie COVID-19.

Veľkým problémom je aj nedostatok pitnej vody. Za päť rokov konfliktu bolo zničených mnoho vodných infraštruktúr, čím sa zdroje stali zdraviu škodlivými. To malo za následok rozšírenie chorôb, ako sú žltá zimnica a cholera, ktoré napríklad v roku 2016 postihli viac než milión obyvateľov a tisíce z nich prišlo o život.

Podľa údajov OSN, viac než dva milióny jemenských detí trpí podvýživou a viac než 6 tisícom detí hrozí do konca roka smrť v dôsledku príčin, ktorým sa dá predchádzať. Ceny potravín za posledné dva týždne vzrástli o 10-20% a táto tendencia sa bez finančných injekcií silnejších valút bude len zhoršovať. Finančné zásielky od Jemenčanov žijúcich v zahraničí sa od začiatku koronakrízy znížili o 50-70%.

K údajom OSN však treba dodať to, čo nie je vidieť, vysvetľuje Mons. Hinder:

„To, čo chýba nie sú len peniaze. Hraničiace krajiny, ako aj iné štáty sú pripravené darovať pomoc alebo ju už aj darovali, možno aj miliardy. Hlavným problémom je to, že chýbajú dôveryhodné štruktúry a siete vo vnútri krajiny, ktoré by pomoc sprístupnili ľuďom.“

Apoštolský vikár južnej Arábie upozorňuje najmä na to, že viac než polovica zdravotníckych zariadení v krajine je zničených, i na nebezpečie, ktoré „robí transport ťažkým a niekedy až nemožným“.

Zároveň zdôrazňuje:

„Rozdelenie krajiny na najmenej tri časti, s takmer rozličnými jurisdikciami, ešte viac sťažuje vytvorenie účinnej a koordinovanej pomoci a bez prímeria medzi bojujúcimi stranami, tými vnútornými i vonkajšími, zostane všetka humanitárna pomoc aspoň čiastočne paralyzovaná“.

„Z mojej strany môžem len vzývať Kráľovnú pokoja, aby sa modlila za Jemen a predovšetkým, aby tí, čo majú zodpovednosť pochopili vážnosť vnútornej i vonkajšej situácie Jemenu. Dnes nevidím, ako je možné vyjsť von z tejto situácie: je mnoho organizácií, ktoré sa snažia urobiť pre ľudí čo sa len dá, aj keď to, čo sa dá urobiť v Adene nebude možné urobiť v Sana´a a naopak. Toto je dráma tejto „roztrieštenej krajiny“. Je teda zásadné, aby tu bola bezpečnosť, spolu so stabilitou, ináč nemôžu byť plne aktívne ani nadnárodné organizácie spolupracujúce s Červeným polmesiacom, ktorý je jediný nateraz činný.“

( TK KBS, RV zk; ml ) 20200701013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]