[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 09. 2022   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Väzeň odsúdený na 30 rokov zložil sľuby chudoby, čistoty a poslušnosti
P:3, 30. 06. 2020 14:09, ZAH

Reggion Emilia 30. júna (RV) Vo väznici v severotalianskom meste Reggio Emilia zložil v sobotu 27. júna do rúk biskupa sľuby chudoby, čistoty a poslušnosti jeden z väzňov, ktorý si tam odpykáva trest 30 rokov odňatia slobody za vraždu.

Príbeh štyridsiatnika Luigiho priblížil katolíckemu denníku Avvenire Mons. Massimo Camisasca, biskup tamojšej diecézy Reggio Emilia-Guastalla. Hlbší duchovný dialóg s ním udržiava už dlhšiu dobu.

V detstve ho vrstovníci žartovne volali „don Luigi“. A skutočne sa kňazom aj túžil stať. Slúžil pri oltári ako miništrant, modlil sa a svojich kamarátov karhal vždy, keď kliali. Ani sa mu len nesnívalo, že raz skončí za mrežami kvôli vražde.

Aj napriek tomu, že túžba stať sa kňazom mu vytrvala aj počas dospievania, nebolo možné, aby vstúpil do seminára. Jeho život sa vtedy radikálne zmenil: prepadol alkoholu, drogám, nasledovali čoraz častejšie epizódy násilností, žil v sústavnom neporiadku. Vzdialil sa od Cirkvi, a aj keď sa viackrát zdalo, že opäť našiel rovnováhu, závislosť nad ním vždy zvíťazila. Práve pod vplyvom alkoholu a kokaínu v onen osudný deň, keď sa zapojil do bitky, spáchal vraždu, za ktorú bol odsúdený.

To, že v priebehu procesu odmietol odvolať na duševnú nepríčetnosť, bolo prvým znamením kajúcnosti a návratu k vlastnej dôstojnosti. Postupne sa vrátil ku viere, a s tým sa prebudila aj jeho túžba po duchovnom povolaní. Vo väznici sa stal lektorom počas nedeľných omší, čoraz viac sa venoval štúdiu a veľa sa modlil. Osobitne „za spásu duše človeka, ktorého som zabil“, píše v jednom z mnohých listov Mons. Camisascovi. „To, čo sa ma dotklo, bola pasáž, v ktorej Luigi píše, že skutočný žalár neprežívame za mrežami, ale vonku, keď nám chýba Kristovo svetlo“, vysvetľuje biskup.

Luigiho i ostatných trestancov na duchovnej ceste sprevádzajú dvaja väzenskí kapláni – rehoľníci. Keď sa postupne, no jasne vynárala otázka skladania spomínaných troch sľubov, Luigi chcel počkať, kým si neodsedí trest. Jeden z kaplánov mu však navrhol, aby sľuby skladal už teraz a postaral sa o celý proces duchovnej prípravy.

Mons. Camisasca vysvetľuje: „Nikto nie je pánom vlastnej budúcnosti, a o to viac to platí pre človeka obratého o slobodu. Preto som chcel, aby Luigi premýšľal predovšetkým o tom, čo tieto sľuby znamenajú v jeho aktuálnom stave. Preto som ho pozval, aby opísal svoje myšlienky i očakávania v písomnej podobe. Nakoniec som sa presvedčil, že je tu niečo plné svetla pre neho, pre ostatných väzňov i pre samotnú Cirkev“.

„S pandémiou my všetci spoznávame čas boja a obety. Luigiho skúsenosť môže byť skutočne kolektívnym znamením nádeje: nie, aby sme ušli pred ťažkosťami, ale aby sme im čelili so silou a vedomím“, dodáva Mons. Camisasca.

( TK KBS, RV zk; pz ) 20200630018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23