[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 05. 12. 2020   Meniny má Oto       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Medzi novými diakonmi vysvätenými v Ríme Slovák Samuel Jackanič
P:3, 29. 06. 2020 11:49, ZAHRím 29. júna (RV) V sobotu 27. júna prijalo v Ríme diakonskú vysviacku 18 jezuitských školastikov z Medzinárodného kolégia Najsvätejšieho mena Ježiš. Boli medzi nimi aj Samuel Jackanič zo Slovenskej provincie a Petr Hruška z Českej provincie Spoločnosti Ježišovej. Svätiteľom bol kardinál Michael Czerny SJ, ktorý súčasne vysvätil aj dvoch kňazov.

Slávnosť v Kostole Najsvätejšieho mena Ježiš sa konala za zatvorenými dverami, s obmedzeným počtom hostí, s rúškami na tvárach a ďalšími prísnymi opatreniami proti epidémii. Koncelebrovala stovka kňazov vrátane generálneho predstaveného jezuitov pátra Artura Sosu Abascala, rektora Kolégia Del Gesù pátra Orlanda Torresa a delegáta pre Rímske domy pátra Johana Verschuerena. 

Samuel Jackanič, ktorý je gréckokatolík, bol ako diakon oblečený do rúcha byzantského obradu. Na slávnosť mu pricestovali rodičia z Vechca pri Vranove nad Topľou. Počas slávnosti mu pri prvom obliekaní diakonskej štóly asistoval rehoľný spolubrat páter Olexij Kurzakov. Medzi koncelebrantmi boli viacerí slovenskí jezuiti pôsobiaci vo Večnom meste.

Kardinál Michael Czerny, titulárny arcibiskup Beneventa, ktorý je podsekretárom Sekcie pre  migrantov a utečencov Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, v homílii svätencom pripomenul ich službu pri vytváraní cirkevného spoločenstva v duchu Druhého vatikánskeho koncilu. Pre kanadského jezuitu s českými koreňmi, ktorý sám prijal biskupské svätenie len v októbri minulého roka, to bola prvá vysviacka, ktorú udeľoval.

Mladých jezuitov mal pôvodne svätiť v termíne 14. apríla arcibiskup Cyril Vasiľ, ale z dôvodov pandémie sa slávnosť konala v novom termíne a so svätiteľom priamo z Ríma. Samuel bol jedným z mála, ktorým mohli pricestovať najbližší príbuzní. Rodiny a priatelia ostatných svätencov mali možnosť sledovať vysviacku cez internetový videoprenos.

Noví diakoni a kňazi pochádzajú okrem Slovenska a Česka aj z Maďarska, Rakúska, Ukrajiny, Indie, Vietnamu, Číny, Srí lanky, Bangladéša, Konga, Madagaskaru a Rwandy. V tomto roku tvorilo 50-člennú komunitu Medzinárodného jezuitského kolégia Gesù 32 národností.

V nedeľu 28. júna sa Samuel Jackanič spolu s rodičmi a niekoľkými priateľmi poďakovali za dar diakonátu pri slávnostnej liturgii v kaplnke Izieb svätého Ignáca (Camerette di Sant´Ignazio di Loyola). Predsedal novokňaz P. Vjačeslav Okun SJ z Ukrajiny.

Rozhovor so Samuelom Jackaničom SJ je možné nájsť TU

Samuel Jackanič pochádza z obce Vechec v okrese Vranov nad Topľou. Vyrastal vo východnom gréckokatolíckom obrade. Do Spoločnosti Ježišovej vstúpil 6. septembra 2010 v Ružomberku, kde absolvoval dvojročný noviciát. Potom nasledovali filozofické štúdiá v Krakove a po nich tzv. magisterka (pastoračná prax deliaca filozofické a teologické štúdiá), ktorú vykonával v Bratislave, kde sa venoval pastorácii študentov a správe provinčnej webovej stránky.

Základné teologické štúdiá absolvoval na jezuitskej Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme, kde bol členom jezuitského kolégia Collegio Internazionale del Gesù. Pravidelne spolupracoval so Slovenskou redakciou Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News prípravou rubriky zo života gréckokatolíkov.

Samuel má pred sebou vyššie teologické štúdiá v Paríži na jezuitskej univerzitnej fakulte Centre Sèvres. Ako prezradil v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas, počas najbližších dvoch rokov sa zameria na dogmatickú teológiu, pričom ho ako gréckokatolíka zvlášť zaujíma ekleziológia vo vzťahu k východným katolíckym cirkvám. 

-
Fotogaléria z vysviacky( TK KBS, RV jb; ml ) 20200629028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]