TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 07. 2020   Meniny má Cyril a Metod       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Z rúk arcibiskupa Babjaka prijali kňazskú vysviacku ďalší traja svätenci
P:3, 29. 06. 2020 10:04, DOMĽutina 29. júna (TK KBS) V Bazilike minor v Ľutine v nedeľu počas archijerejskej svätej liturgie udelil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ kňazskú vysviacku ďalším trom kandidátom, ktorí sa tak pripojili k trom novokňazom, ktorých vysvätil arcibiskup Babjak včera.

Spolu s arcibiskupom koncelebrovalo 21 kňazov a po rukopoložení sa k nim pripojili traja novokňazi: Peter Leško, Marek Olčák a Ľuboš Pavlišinovič.

V homílii sa veriacim a zvlášť kandidátom na svätenie prihovoril arcibiskup Ján. Vychádzajúc z evanjelia o uzdravení stotníkovho sluhu sa zameral na úžasnú moc Božieho slova. „Ježiš chce, aby vás Božie slovo preniklo skrz naskrz, aby ste boli plní Božieho slova, aby ste ohlasovali Ježiša Krista a nie seba,“ apeloval na novokňazov ich svätiteľ.

Arcibiskup pozval novokňazov k dennému čítaniu Božieho slova a meditácii nad ním. „Ak budete denne meditovať nad Božím slovom, vaše kázne nebudú prázdne a bezduché, lebo dovolíte, aby cez vaše slová sa k ľuďom prihováral sám Ježiš Kristus. Preto sa zodpovedne a dobre pripravujte na homílie. Buďte v celom svojom kňazskom živote pravdiví!“

Vladyka Ján v homílii rozpovedal aj osobnú skúsenosť z čias štúdií v Ríme, kedy Boh ukázal, že je verný voči tým, ktorí nielen čítajú Božie Slovo, ale podľa neho aj riadia svoj život. Homíliu zakončil peknou myšlienkou: „Božie slovo, to nie je stará kniha, nemoderné a zastarané slová patriace do antikvariátu. Nie! Božie slovo je duch a život. Je stále živé a prítomné medzi nami a v nás. Len musíme byť pozorní naň. Ono koná zázraky, ono, uzdravuje, ono je mocné. Zakúste to sami. Začnime čítať Sväté Písmo, Nový zákon a sami sa presvedčme.“

Kňazská vysviacka má v archijerejskej svätej liturgii miesto po Veľkom vchode, teda po prenesení darov chleba a vína na prestol. Najprv otec Vladimír Sekera Mikluš, rektor kňazského seminára, predstavil diakonov, kandidátov presbyterátu, svätiteľovi. Nasledoval bozk pokoja svätencov so svätiteľom, zasnúbenie s oltárom, vyznanie katolíckej viery a zloženie prísahy na evanjelium. Nasledoval samotný úkon rukopoloženia, kedy kandidáti jednotlivo pokľakli pred prestolom a vkladaním rúk vladyku Jána, ktorý na nich zvolával Božiu milosť prijali sväté tajomstvo Kristovho kňazstva. Po svätení si ľahli na zem v znamení kríža a po následnej modlitbe vladyku nad nimi prijali za spevu „Axios“ – „je hodný“ vonkajšie znaky kňazstva – všetky časti kňazského liturgického rúcha a liturgikon. Potom už novokňazi vstúpili do svätyne cárskymi dverami a zapojili sa do slávenia svojej prvej svätej liturgie v kňazskej službe, v spoločenstve so svojím arcibiskupom a spolubratmi kňazmi.

Na konci za všetkých poďakoval novokňaz Ľuboš Pavlišinovič. Poďakovanie adresoval vladykovi Jánovi, že „ako dobrý otec, podľa vzoru nebeského Otca, chce dávať dobré dary svojim deťom. A aký krajší, lepší a vznešenejší dar, sme si mohli priať, než to, že ste nás uznali za hodných prijať sväté tajomstvo kňazstva,“ povedal vo svojej ďakovnej reči novokňaz. V nej nezabudol poďakovať aj ostatným spolubratom kňazom za vzor kňazského života, ktorý dávajú a taktiež obracajúc sa aj na veriacich, všetkým poďakoval za doterajšie modlitby a prosil o túto duchovnú modlitebnú záštitu aj naďalej.

V závere svätenci udelili celému liturgickému spoločenstvu svoje novokňazské požehnanie. Plánované kňazské vysviacky v Prešovskej archieparchii sa zavŕšia v nedeľu 19. júla v bazilike minor v Ľutine rukopoložením troch kandidátov Miroslava Chorendžáka, Martina Tokára a Jána Vargu.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič( TK KBS, mpa; ml ) 20200629023   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020