[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V metropole východného Slovenska spomínali na svätého Jána Pavla II.
P:3, 29. 06. 2020 08:25, DOM

Košice 29. júna (TK KBS) Košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč slávil v nedeľu slávnostnú svätú omšu, pri ktorej si s ním veriaci pripomenuli 25. výročie návštevy sv. Jána Pavla II. v Košiciach (z 2. júla 1995). Liturgiu slávil počas odpustovej slávnosti k úcte sv. apoštolov Petra a Pavla vo farnosti Košice - Barca.

Svätý Ján Pavol II. práve na letisku v mestskej časti Košice - Barca pred 25 rokmi svätorečil blahoslavených Košických mučeníkov - Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca.

Biskup Forgáč vo svojej homílii pripomenul veriacim, že sv. Peter a Pavol boli hriešnici, z ktorých Božie milosrdenstvo urobilo svätcov. Vyzdvihol tiež ich čnosť bohabojnosti - bázeň pred Bohom. Vyzdvihol aj osobnosť prvého slovanského pápeža Jána Pavla II. a pripomenul jeho známe slová, ktorými nás pri návšteve Slovenska povzbudzoval: „Nebojte sa!", tlmočil jeho slová Jozef Vihonský.

Na záver slávnosti starosta mestskej časti Košice - Barca František Krištof poďakoval biskupovi Marekovi za jeho prvú prítomnosť vo farnosti Košice - Barca a vo svojom príhovore spomenul rad osobností, ktoré túto farnosť navštívili - Jozefa kardinála Tomka, osobného tajomníka kardinála Stanislawa Dziwisza, apoštolského nuncia v SR Mons. Henryka Józefa Nowackého a iných.

Zároveň odovzdal biskupovi osobný dar - maľbu pamätníka Jána Pavla II., ktorý sa nachádza v tejto mestskej časti. Oslavy výročia budú pokračovať v tejto farnosti aj najbližšiu nedeľu. Na slávnosť sv. Cyrila a Metoda - 5. júla o 15:00 bude vo farskom kostole v Košiciach – Barci ďakovná Eucharistická adorácia pri príležitosti 25. výročia návštevy sv. Jána Pavla II.

"Po adorácii sa v sprievode presunieme k pamätníku sv. Jána Pavla II., kde bude krátka ďakovná pobožnosť za dar tohto pápeža so srdcom pre všetkých," dodal Vihonský.

Historickú návštevu pápeža Jána Pavla II., ktorý 2. júla 1995 pri príležitosti svätorečenia troch košických mučeníkov Marka, Štefana a Melichera pred vyše stotisíc veriacimi slávil na letisku v Košiciach svätú omšu, pripomína od 15. júla 2006 pamätník v mestskej časti Barca.

Monument vysoký takmer päť metrov odhalili bývalý osobný tajomník pápeža, krakovský metropolita kardinál Stanislaw Dziwisz, vtedajší apoštolský nuncius Svätej Stolice na Slovensku Józef Nowacki a vtedajší košický arcibiskup metropolita Alojz Tkáč.

Kosice, Barca, Jan Pavol II

Podobizeň pápeža v nadživotnej veľkosti z lešteného nerezového kovu je dielom sochára Petra Hraničára a architekta Mareka Šarišského. Skulptúra spočíva na žulovom podstavci, ktorý pripomína troch košických mučeníkov.

Pamätník umiestnili na konečnej zastávke električky v blízkosti chráneného parku. Dielo, ktorého základný kameň posvätil nuncius Nowacki, vzniklo vďaka zbierke veriacich, dotáciám Košického samosprávneho kraja a Mesta Košice a príspevkom sponzorov (S využitím správy Korzára).

( TK KBS, jvi; ml ) 20200629016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]