[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 10. 2020   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hollywoodsky herec Gerard Butler natočil film s charitou Mary’s Meals
P:3, 25. 06. 2020 14:40, DOMBratislava 25. júna (TK KBS) Charitatívna organizácia Mary’s Meals, ktorá sa stará o to, aby deti z najchudobnejších krajín sveta dostávali dennú stravu v mieste vzdelania, sa spojila so svojím dlhoročným podporovateľom a hollywoodskym hercom Gerardom Butlerom, aby spolu natočili film Láska dosiahne všade. Nový film dokumentuje cestu, ktorú herec a zároveň producent podnikol so zakladateľom organizácie Magnusom MacFarlane-Barrowom, aby sa dozvedel, aké ovocie prináša práca Mary’s Meals v Libérii a Haiti.

Film Láska dosiahne všade, ktorý bol natočený ešte pred krízou spôsobenou vírusom Covid-19, odhaľuje ohromnú silu vzdelávania a potrebu jedla v škole pre tie najzraniteľnejšie deti na svete. Tieto deti naďalej potrebujú podporu, hoci sa pre pandémiu uzavreli mnohé z tradičných miest vzdelávania.

„Sme v období bezprecedentnej globálnej krízy, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým ľudia na celom svete žijú, pracujú a sú vzdelávaní. Deti sú v tejto situácii osobitne zraniteľné a ohrozené, a existuje veľké nebezpečenstvo, že uprostred strachu a zmätku tohto nového sveta sa na ne zabudne.

Mary’s Meals sa zaviazala, že chudobným deťom, ktorým v školách pomáha, bude zabezpečovať jedlo každý deň. Pre organizáciu je preto dnes ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby svoj sľub dodržiavala a podporovala tieto deti dodávaním potravín priamo do ich komunít a domovov. Tie sú teraz ich novými miestami vzdelávania.

Podelením sa o svoje skúsenosti s Mary’s Meals prostredníctvom tohto filmu, nám Gerry pomáha upriamiť pozornosť na deti, ktoré sýtime a na ich životné príbehy," vysvetľuje Magnus.

Gerard, ktorý sa objavil vo filmoch ako 300, Pád anjela či P.S. Milujem Ťa, sa v srdci organizácie stretol s niekoľkými hrdinami skutočného života. Vo filme hovorí:

„Táto skúsenosť ma zasiahla z toľkých rôznych uhlov - emocionálne, duchovne a fyzicky. Natáčam filmy o hrdinoch, ale prostriedky, ktoré majú k dispozícii sú často nadštandardné... a potom idete do Libérie a na Haiti a pochopíte, že hrdinami sú učitelia v školách, a hrdinami sú tiež všetky tie deti, ktoré sem každý deň prichádzajú s prázdnymi žalúdkami, aby získali vzdelanie.

Každé jedlo, ktoré poskytuje Mary’s Meals, je kusom dobročinnosti a kúskom lásky. A to všetko prechádza do rodín a komunít a dáva im pocit nádeje. Je rozdielom medzi tým, či dieťa hovorí: „Chcem prežiť zajtrajšok“, alebo: „Chcem sa stať doktorom.“

Film ukazuje, ako sa Butler stáva súčasťou komunitného života - vyučuje na hodine matematiky, tancuje s deťmi, pestuje plodiny v školskej záhrade, pripravuje jedlo, nosí vodu z miestnej studne a dokonca sa delí o herecké tipy s deťmi hrajúcimi Narodenie v Betleheme.

Magnus dodal: „Bolo pre mňa veľkou radosťou cestovať s Gerrym na Haiti a do Libérie, a sme mu nesmierne vďační za jeho neoceniteľnú podporu.“

Organizácia vznikla v roku 2002 po tom, ako Magnusa hlboko zasiahli slová 14-ročného Edwarda z Malawi, ktoré navštívil v čase hladomoru. Na otázku, aké sú jeho životné sny, odpovedal: “Chcel by som mať dostatok jedla a jedného dňa môcť chodiť do školy." Vďaka množstvu miestnych dobrovoľníkov v 19 krajinách pomoci dnes Mary’s Meals sýti už viac ako 1,6 milióna detí.

Napriek tomu, že kvôli pandémii Covid-19 sú školy zatvorené, práca organizácie sa nezastavila. Prostredníctvom distribúcie potravinových balíkov a základných hygienických potrieb v komunitách sa dokáže Mary’s Meals dostať takmer ku každému dieťaťu zo stravovacích programov. Rodičom umožňuje variť každodenné jedlo pre deti priamo doma - v ich dočasnom mieste vzdelávania.

Na Slovensku je podpora diela Mary’s Meals organizovaná občianskym združením Mary’s Meals Slovensko, ktoré funguje výlučne na práci dobrovoľníkov a odvádza 100% prijatých príspevkov do centrály organizácie na financovanie programu školského stravovania. Všetky náklady združenia na Slovensku idú z vlastného vrecka dobrovoľníkov a ich sympatizantov.

TK KBS informovala Alexandra Pastorková( TK KBS, apa; ml ) 20200625041   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]