[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Homília diecézneho biskupa Štefana Sečku pri biskupskej vysviacke
P:3, 24. 06. 2020 11:00, DOM

Spišská Kapitula 24. júna (TK KBS) V plnom znení prinášame homíliu spišského diecézneho biskupa Mons. Štefana Sečku pri biskupskeho vysviacke Mons. Jána Kuboša v Spišskej Kapitule.

---

Ctihodní spolubratia arcibiskupi a biskupi, Vaša excelencia otec nuncius, bratia kňazi, diakoni, zasvätené osoby, predstavitelia verejného života, rodina a rodáci nášho nového pomocného biskupa, vzácni hostia, bratia a sestry z našej diecézy a z iných častí Slovenska a zo zahraničia, ale predovšetkým ty, milý spolubrat Ján, kandidát na prijatie biskupskej vysviacky.

O niekoľko dní uplynie 18 rokov odvtedy, čo táto starobylá Katedrála svätého Martina bola naposledy svedkom vysviacky biskupa. Dnes naša Spišská diecéza opäť prežíva veľkú radosť v dare nového pomocného biskupa v osobe Mons. Jána Kuboša. Pred spomínanými 18-timi rokmi som na tomto posvätnom mieste vstupoval ja do služby pomocného biskupa môjmu predchodcovi v úrade diecézneho biskupa Mons. Františkovi Tondrovi. Dnes, milý spolubrat Ján, ty vstupuješ do služby mne ako diecéznemu biskupovi, ako aj celému Božiemu ľudu našej diecézy. Chcem vyjadriť radosť a vďačnosť, že Svätý Otec František ustanovil nového člena biskupského kolégia, ktorý v jednote s ním a s ostatnými biskupmi bude posväcovať ľudí v pravde Kristovho evanjelia a bude ich pastierom. Dobrý pastier volá každú ovcu po mene. Je to obrazné vyjadrenie Božej blízkosti. Dobrý pastier pozná svoje ovce a ovce idú za ním, lebo poznajú jeho hlas. Terajší Svätý Otec František často žiada od nás kňazov: „Buďte pastiermi, ktorých bude cítiť vôňou po ovciach.“ Milý spolubrat Ján, želám a vyprosujem Ti, aby si aj ty v svojom poslaní napĺňal tieto slová pápeža, ktorý ťa vybral za pomocného biskupa pre našu diecézu. Rob to v duchu tvojho biskupského hesla: „v každej dobrote, spravodlivosti a pravde.“ (porov. Ef 5, 9)

Počas konsekračnej modlitby sa nad kandidátom na biskupa otvorí kniha Evanjeliára. Ide o nádherný úkon s hlbokým významom. Evanjelium nie je len slovo, ale samotný Kristus je Evanjelium. Boží Syn so svojím oživujúcim slovom má preniknúť celú tvoju osobu, celé tvoje bytie, milý spolubrat, aby si s ním vytváral jednotu. Nech on sám ťa utvára, formuje a urobí svetlom národov, ako sme to počuli v prvom čítaní z Knihy proroka Izaiáša. Otvorený evanjeliár vyjadruje jednu z najdôležitejších povinností biskupa, ktorým je ohlasovanie posolstva Pána Ježiša. Znamená to predkladať Kristovo tajomstvo v jeho plnosti, teda tie pravdy, ktoré nepoznať znamená nepoznať Krista. Od dnešného dňa bude pred tebou stáť náročná úloha, o ktorej hovorí apoštol Pavol svojmu spolupracovníkovi Timotejovi: „Hlásaj slovo, naliehaj vhod i nevhod, usvedčuj, karhaj a povzbudzuj so všetkou trpezlivosťou a múdrosťou. Lebo príde čas, keď neznesú zdravé účenie, ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok, aby im šteklili uši.“ (2 Tim 4, 2 - 3) Drahý spolubrat, vstupuješ do služby biskupa pre náročné časy, keď sám na vlastnej koži zažiješ realitu týchto slov. Zakúsiš kritiku, neprijatie a odmietnutie pre tvoju vernosť Cirkvi. Keď prídu tie chvíle, povzbudzujem ťa slovami apoštola Pavla, ktorými ďalej vyzýva Timoteja: „Znášaj útrapy, konaj dielo evanjelistu, plň svoju službu.“ (2 Tim 4, 5)

Vo svojom biskupskom erbe máš vyobrazený náš katedrálny chrám svätého Martina. Nech Ti pripomína Tvoje spojenie a službu pre dobro Božieho ľudu Spišskej diecézy. V prvom rade ja sám sa budem opierať o tvoju ochotu, spoluprácu i radu. V tvojej osobe prichádza pre diecézu nová sila. Verím, že aj nové nadšenie a horlivosť. Pri správe Spišskej diecézy mi v tvojej osobe prichádza pomoc. Vzhľadom na veľkosť diecézy, pribúdajúce úlohy, ale aj pre moje ubúdajúce sily potrebujem, aby sa zabezpečila duchovná starostlivosť o veriacich. V rámci tvojej služby pomocného biskupa ti osobitným spôsobom zverujem starostlivosť o kňazskú formáciu. Využi svoje skúsenosti najmä z pôsobenia v kňazskom seminari v pozícii špirituála, aby si tým, ktorých si vtedy formoval na ich ceste ku kňazstvu, teraz bol ľudsky a duchovne blízko ako biskup. Ochotne ich vypočuj a zaujímaj sa o ich život, radosti i starosti.

V druhej časti erbu máš monštranciu s hostiou. Ako verný vysluhovateľ Božích tajomstiev napomáhaj veriacim, aby čím hlbšie poznali a žili tajomstvo Eucharistie, ktorá je prameňom a vrcholom celého kresťanského života. Prosím, milý spolubrat Ján, napomáhaj mi obnoviť v našej diecéze horlivý duchovný život a úprimné pristupovanie k sviatostiam. Povzbudzujem ťa slovami z Prvého listu apoštola Pavla Timotejovi: „Ty sám sa staň pre veriacich vzorom v reči, správaní, láske, vo viere a mravnej čistote.“ (1 Tim 4, 12)

Biskupskú vysviacku prijímaš v deň slávnosti narodenia Jána Kristiteľa, tvojho nebeského patróna. Život a pôsobenie Pánovho predchodcu bolo naplnené vernosťou povolaniu Pánovho proroka. Pripravoval ľud na príchod Ježiša Krista. Obrodu spoločnosti a Cirkvi vždy priniesli ľudia, ktorí mali prorockého ducha. Milý spolubrat, vyprosujem ti horlivosť a vernosť tvojho nebeského patróna a taktiež prorockého ducha. Nech aj tvojím pôsobením čoraz lepšie spoznávame, že Kristus je pôvodcom pokoja, pravej radosti a spásy. Buď darom pre našu diecézu aj pre celú spoločnosť. Amen.

( TK KBS, ss, ml; pz ) 20200624014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním