[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Homília diecézneho biskupa Štefana Sečku pri biskupskej vysviacke
P:3, 24. 06. 2020 11:00, DOM

Spišská Kapitula 24. júna (TK KBS) V plnom znení prinášame homíliu spišského diecézneho biskupa Mons. Štefana Sečku pri biskupskeho vysviacke Mons. Jána Kuboša v Spišskej Kapitule.

---

Ctihodní spolubratia arcibiskupi a biskupi, Vaša excelencia otec nuncius, bratia kňazi, diakoni, zasvätené osoby, predstavitelia verejného života, rodina a rodáci nášho nového pomocného biskupa, vzácni hostia, bratia a sestry z našej diecézy a z iných častí Slovenska a zo zahraničia, ale predovšetkým ty, milý spolubrat Ján, kandidát na prijatie biskupskej vysviacky.

O niekoľko dní uplynie 18 rokov odvtedy, čo táto starobylá Katedrála svätého Martina bola naposledy svedkom vysviacky biskupa. Dnes naša Spišská diecéza opäť prežíva veľkú radosť v dare nového pomocného biskupa v osobe Mons. Jána Kuboša. Pred spomínanými 18-timi rokmi som na tomto posvätnom mieste vstupoval ja do služby pomocného biskupa môjmu predchodcovi v úrade diecézneho biskupa Mons. Františkovi Tondrovi. Dnes, milý spolubrat Ján, ty vstupuješ do služby mne ako diecéznemu biskupovi, ako aj celému Božiemu ľudu našej diecézy. Chcem vyjadriť radosť a vďačnosť, že Svätý Otec František ustanovil nového člena biskupského kolégia, ktorý v jednote s ním a s ostatnými biskupmi bude posväcovať ľudí v pravde Kristovho evanjelia a bude ich pastierom. Dobrý pastier volá každú ovcu po mene. Je to obrazné vyjadrenie Božej blízkosti. Dobrý pastier pozná svoje ovce a ovce idú za ním, lebo poznajú jeho hlas. Terajší Svätý Otec František často žiada od nás kňazov: „Buďte pastiermi, ktorých bude cítiť vôňou po ovciach.“ Milý spolubrat Ján, želám a vyprosujem Ti, aby si aj ty v svojom poslaní napĺňal tieto slová pápeža, ktorý ťa vybral za pomocného biskupa pre našu diecézu. Rob to v duchu tvojho biskupského hesla: „v každej dobrote, spravodlivosti a pravde.“ (porov. Ef 5, 9)

Počas konsekračnej modlitby sa nad kandidátom na biskupa otvorí kniha Evanjeliára. Ide o nádherný úkon s hlbokým významom. Evanjelium nie je len slovo, ale samotný Kristus je Evanjelium. Boží Syn so svojím oživujúcim slovom má preniknúť celú tvoju osobu, celé tvoje bytie, milý spolubrat, aby si s ním vytváral jednotu. Nech on sám ťa utvára, formuje a urobí svetlom národov, ako sme to počuli v prvom čítaní z Knihy proroka Izaiáša. Otvorený evanjeliár vyjadruje jednu z najdôležitejších povinností biskupa, ktorým je ohlasovanie posolstva Pána Ježiša. Znamená to predkladať Kristovo tajomstvo v jeho plnosti, teda tie pravdy, ktoré nepoznať znamená nepoznať Krista. Od dnešného dňa bude pred tebou stáť náročná úloha, o ktorej hovorí apoštol Pavol svojmu spolupracovníkovi Timotejovi: „Hlásaj slovo, naliehaj vhod i nevhod, usvedčuj, karhaj a povzbudzuj so všetkou trpezlivosťou a múdrosťou. Lebo príde čas, keď neznesú zdravé účenie, ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok, aby im šteklili uši.“ (2 Tim 4, 2 - 3) Drahý spolubrat, vstupuješ do služby biskupa pre náročné časy, keď sám na vlastnej koži zažiješ realitu týchto slov. Zakúsiš kritiku, neprijatie a odmietnutie pre tvoju vernosť Cirkvi. Keď prídu tie chvíle, povzbudzujem ťa slovami apoštola Pavla, ktorými ďalej vyzýva Timoteja: „Znášaj útrapy, konaj dielo evanjelistu, plň svoju službu.“ (2 Tim 4, 5)

Vo svojom biskupskom erbe máš vyobrazený náš katedrálny chrám svätého Martina. Nech Ti pripomína Tvoje spojenie a službu pre dobro Božieho ľudu Spišskej diecézy. V prvom rade ja sám sa budem opierať o tvoju ochotu, spoluprácu i radu. V tvojej osobe prichádza pre diecézu nová sila. Verím, že aj nové nadšenie a horlivosť. Pri správe Spišskej diecézy mi v tvojej osobe prichádza pomoc. Vzhľadom na veľkosť diecézy, pribúdajúce úlohy, ale aj pre moje ubúdajúce sily potrebujem, aby sa zabezpečila duchovná starostlivosť o veriacich. V rámci tvojej služby pomocného biskupa ti osobitným spôsobom zverujem starostlivosť o kňazskú formáciu. Využi svoje skúsenosti najmä z pôsobenia v kňazskom seminari v pozícii špirituála, aby si tým, ktorých si vtedy formoval na ich ceste ku kňazstvu, teraz bol ľudsky a duchovne blízko ako biskup. Ochotne ich vypočuj a zaujímaj sa o ich život, radosti i starosti.

V druhej časti erbu máš monštranciu s hostiou. Ako verný vysluhovateľ Božích tajomstiev napomáhaj veriacim, aby čím hlbšie poznali a žili tajomstvo Eucharistie, ktorá je prameňom a vrcholom celého kresťanského života. Prosím, milý spolubrat Ján, napomáhaj mi obnoviť v našej diecéze horlivý duchovný život a úprimné pristupovanie k sviatostiam. Povzbudzujem ťa slovami z Prvého listu apoštola Pavla Timotejovi: „Ty sám sa staň pre veriacich vzorom v reči, správaní, láske, vo viere a mravnej čistote.“ (1 Tim 4, 12)

Biskupskú vysviacku prijímaš v deň slávnosti narodenia Jána Kristiteľa, tvojho nebeského patróna. Život a pôsobenie Pánovho predchodcu bolo naplnené vernosťou povolaniu Pánovho proroka. Pripravoval ľud na príchod Ježiša Krista. Obrodu spoločnosti a Cirkvi vždy priniesli ľudia, ktorí mali prorockého ducha. Milý spolubrat, vyprosujem ti horlivosť a vernosť tvojho nebeského patróna a taktiež prorockého ducha. Nech aj tvojím pôsobením čoraz lepšie spoznávame, že Kristus je pôvodcom pokoja, pravej radosti a spásy. Buď darom pre našu diecézu aj pre celú spoločnosť. Amen.

( TK KBS, ss, ml; pz ) 20200624014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]