TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bazilike Sedembolestnej Panny Márie bola púť Bratislavskej eparchie
P:3, 23. 06. 2020 10:50, DOMŠaštín 23. júna (TK KBS) Za daždivého počasia sa v sobotu, 20. júna 2020 konala v šaštínskej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie Jedenásta púť bratislavskej eparchie. Táto eparchiálna púť sa každý rok koná v deň sviatku Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky, ktorý sa vo východnom obrade slávi v sobotu po sviatku Ježiša Krista milujúceho ľudí (slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v latinskom obrade). Púť sa niesla v duchu poďakovania presvätej Bohorodičke za ochranu počas pandémie.

Program v bazilike sa začal modlitbou Akatistu k presvätej Bohorodičke, ktorý viedol Rastislav Čižik z Bratislavy. Archijerejskej liturgii pri hlavnom oltári baziliky predsedal bratislavský eparcha vladyka Peter Rusnák spolu s kňazmi eparchie a diakonom Michalom Vadrnom.

V homílii sa biskup Rusnák zamýšľal nad osobou Panny Márie označovanej ako „spolutrpiaca Bohorodička“, v západnej terminológii ako Sedembolestná. Ako uviedol, Mária je tá, ktorá Ježiša sprevádzala vo všetkom až do tej miery, že spolu s ním aj trpela. A hoci Bohorodička netrpela s Ježišom Kristom v tom zmysle, žeby bola bičovaná, žeby mala ruky a nohy pribité na kríž, žeby bola tŕním korunovaná, žeby ju bili po tvári, žeby na ňu pľuli, a predsa ju nazývame Spolutrpiacou. Prečo? Lebo nemôžeme porovnávať utrpenie, ale môžeme tomu druhému pomôcť láskou. A tam je skrytý háčik, tajomstvo spolupatričnosti k druhému.

„Milovať toho druhého aj v jeho utrpení, v jeho ťažkosti. A toto je to, čo Panna Mária robila s Ježišom Kristom „spoločne“ . Lebo tak ako Ježiš Kristus je sám v sebe stelesnením Božej lásky, Panna Mária plná milosti a plná Ducha Svätého naplnila ten najkrajší obraz človeka, ktorý sa vie v láske stotožniť s každým z nás. [...] Mária ukazuje lásku k človekovi, práve k hriešnemu človekovi, k človekovi, ktorý trpí, lebo ona vie pochopiť, čo to je byť odlúčený od jej syna, Ježiša Krista. Aké to musí byť strašné utrpenie a strašná bolesť. Hoci hriech vyzerá navonok príťažlivý, lákavý a sladký, potom v ústach človekovi zhorkne a prináša mu len smrť. A smrť je strašné utrpenie pre človeka.

Aby človek, takpovediac, z lásky trpel, na to potrebuje mať tú lásku, ktorú mal Ježiš Kristus. Toto je láska, ktorá súcití s každým človekom, ktorá súcití najmä s hriešnikom a ktorá oslobodzuje, lieči, zachraňuje. A určite sa zhodneme na tom, že Panna Mária bola prvá najlepšia kresťanka, teda učeníčka alebo žiačka svojho Božského Syna a túto jeho lásku preniesla do praxe.

Po eucharistickom slávení pútnici zaspievali pred sochou Sedembolestnej niekoľko mariánskych piesní a odobrali sa do priestorov kláštora otcov pavlínov, kde bolo agapé.

TK KBS informoval Stanislav Gábor( TK KBS, sga, ml; pz ) 20200623026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020