[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vychádza kritický preklad ranocirkevnej zbierky Statuta Ecclesiae antiqua
P:3, 23. 06. 2020 08:38, DOM

Bratislava/Trnava 23. júna (TK KBS) Viac ako stovka kánonov pojednávajúcich o cirkevnej disciplíne, ktoré dnes poznáme ako Statuta Ecclesiae antiqua (SEA), vychádza v kritickom preklade profesora teológie Miloša Lichnera vo vydavateľstve Dobrá kniha. Okrem toho sa v Statuta nachádza Vyznanie viery kandidáta na biskupa a napokon aj kánony týkajúce sa spôsobu ordinácie klerikov. Prof. Miloš Lichner, SJ je prorektorom Trnavskej univerzity pre vonkajšie vzťahy a je zároveň prezidentom Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu (ESCT).

Vo Vyznaní viery sa vyžaduje, aby kandidát na biskupa bol patrične preskúšaný. „Nech sa zistí, či je prirodzene opatrný, či je učenlivý, či je striedmy v mravoch, či má čistý život, či je triezvy, či vždy správne riadi svoje osobné záležitosti, či je láskavo pokorný, či je milosrdný, či je poučený v Pánovom zákone, či je ostražitý v porozumení Svätého písma, či je znalý v cirkevných pravdách viery, a predovšetkým nech je isté, že vie predstaviť jednoduchými slovami pravdy viery.

To znamená, či uznáva, že Otec a Syn a Duch Svätý sú jedným Bohom, či ohlasuje plnosť Božskej Trojice, ktorá je spolubytná, spolupodstatná, spoluvečná a spoluvšemocná.“

Statuta teda neslúžili len ako návod na cirkevnú disciplínu, ale boli odpoveďou proti rozličným kresťanským herézam 5. storočia. Autorstvo ostáva síce anonymné, ale ako pravdepodobný autor sa uvádza kňaz a historik Gennadius Masilliensis.

„Teologická a filologická história textu SEA je komplikovaná a samotný text s odlišným rátaním kánonov a s ich textovými úpravami bol počas stáročí pripisovaný rôznym autorom či koncilom,“ uvádza profesor Miloš Lichner, prorektor Trnavskej univerzity v Trnave. „V kresťanskej literatúre nájdeme rôzne typy dokumentov a medzi ne radíme aj cirkevné poriadky, čo sú dokumenty odzrkadľujúce cirkevné zákonodarstvo ranej Cirkvi, vyjadrené formou kánonov. Väčšina z nich je anonymná, to znamená, že ich autor sa zriekol uvedenia svojho autorstva a pripísal ich inej osobe, napríklad apoštolovi, ranému pápežovi alebo koncilu, napríklad apoštolskému, ba dokonca aj samotnému Ježišovi Kristovi, len aby im takýmto spôsobom dodal na váženosti.“

Kritické vydanie textu SEA obsahuje tri samostatné časti: I. prvá časť je tvorená vyznaním viery kandidáta na biskupskú ordináciu; II. druhá časť obsahuje rôzne kánony a III. tretia časť obsahuje spôsob ordinácie vyšších a nižších ministérií, a to počnúc biskupom. Tento poriadok autor prof. Lichner ponechal a preklad doplnil monografickou štúdiou.

TK KBS informoval Matúš Demko

( TK KBS, mde, ml; pz ) 20200623020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]