[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Poprade si pripomenuli 25. výročie návštevy sv. Jána Pavla II.
P:3, 22. 06. 2020 12:53, DOM

Poprad 22. júna (TK KBS) Mesto Poprad si dnes uctilo pamiatku pápeža Jána Pavla II., ktorý pred 25 rokmi navštívil toto mesto. Spomienkového aktu pri Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie, na priečelí ktorej sa nachádza pamätná tabuľa na tohto svätca a pápeža, sa zúčastnil primátor Anton Danko a dekan rímskokatolíckej farnosti v Poprade Ondrej Borsík.

Iniciátorom osadenia tabule bol pred niekoľkými rokmi práve samotný primátor. Myšlienka vznikla na pracovnom stretnutí s organizátormi Národného stretnutia mládeže. Vytvoril ju akademický sochár Štefan Hudzík a vznikla ako spomienka pri príležitosti 20. výročia jeho návštevy v meste Poprad. Nachádza sa na nej výzva „Nebojte sa!“, s ktorou sa pápež veľakrát obracal na ľudí.

„Svätý Otec bol veľkou osobnosťou, pre nás bol výnimočný tým, že bol Slovan, žil blízko nás a je neodmysliteľne spojený so Slovenskom, ktoré navštívil až trikrát,“ vysvetlil primátor.

Druhá návšteva, ktorej súčasťou bola aj zastávka v Poprade, sa konala od 30. júna do 3. júla 1995. Do mesta zavítal na záver návštevy. Najskôr navštívil pútnické miesto, Mariánsku horu v Levoči, potom Poprad a Vysoké Tatry, kde oddychoval pri Sliezskom dome. Z letiska Poprad odlietal priamo do Vatikánu.

„Je to veľká česť, že práve on navštívil pred 25 rokmi naše mesto. Jeho návšteva a návšteva kráľovnej Alžbety II. boli dve najvýznamnejšie udalosti, ktoré sa v Poprade tak skoro určite nezopakujú“,  dodal Anton Danko.

„Pápež Ján Pavol II. ovplyvnil celý svet, veľakrát hovoril o svojej láske k slovenskému národu. To, že bol v Poprade si nesmierne vážime, je to veľká a výnimočná vec, máme byť právom na čo hrdí. Som hlboko presvedčený, že teraz na nás zhora s láskou vzhliada,“ doplnil dekan rímskokatolíckej farnosti v Poprade Ondrej Borsík.

Svätca v meste pripomína viacero pamiatok. Popradské nábrežie sa mesto 15. mája 2006 s účinnosťou od 1.1 2007 rozhodlo premenovať na Nábrežie Jána Pavla II.  a to práve z dôvodu, že Ján Pavol II. patril k osobnostiam svetového mena, miloval Slovensko a mal blízky vzťah k nášmu regiónu.

TK KBS informovala Jarka Hlaváčová

( TK KBS, jhl, ml; pz ) 20200622025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním