[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V troch diecézach pribudli novokňazi, vysvätili ich biskupi v katedrálach
P:3, 21. 06. 2020 08:00, DOMBratislava/Košice/Banská Bystrica/Spišská Kapitula 19. júna (TK KBS) Kňazské vysviacky pripravili v sobotu v Košiciach, Banskej Bystrici a Spišskej Kapitule.

Košická arcidiecéza

Kňazská vysviacka

Knazska vysviacka Kosice

Z rúk košického arcibiskupa metropolitu J. E. Mons. Bernarda Bobera prijali 20. júna novokňazi kňazskú vysviack . Pre službu v košickej arcidiecéze boli v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach vysvätení Dominik Adamčík, Boris Byčánek, Jakub Farkaš, Matej Futej, Marek Pich, Karol Saksa a František Sokyra 

Po vkladaní rúk otca arcibiskupa na hlavu a po slovách konsekračnej modlitby sa vďaka milosti Ducha Svätého stali z prítomných diakonov kňazi. Následne boli oblečení do kňazského rúcha, prijali pomazanie rúk, z rúk arcibiskupa obetné dary a napokon bratský pozdrav od prítomných kňazov.

V úvode homílie arcibiskup Bernard Bober vyjadril  radosť z novokňazov. „Do našich radov pribudnú nové sily, noví ľudia, nový elán a nová tvorivosť. Preto je dnes naša vďačnosť zameraná ponajprv na Darcu všetkých darov, dobra a radosti: Bože, ďakujeme Ti za povolania, ktoré si nám daroval, a ktoré si formoval.“

Arcibiskup sa obrátil  priamo aj k dnešným novokňazom , ked ich ubezpečil, že „k dokonalosti a svätosti sa iba približujeme a s Božou pomocou bojujeme o ňu každý deň. Vašou najväčšou devízou a Bohu milou vlastnosťou je však vaša pokora, dôvera, odvaha a odhodlanie.
Viete, že keď budete spolupracovať na Božom diele, nemôžete za to čakať iba ľudskú odmenu a pohodlný život na tejto zemi. Boh má iné kritériá.

Budete sprítomňovať živého Krista v kúsku chleba a vína, vždy, keď pri svätej omši autenticky, v Ježišovom mene vyslovíte slová: Toto je moje Telo a toto je moja Krv!

Sprítomňujte Ježiša nielen pri oltári, ale celým svojím životom! Lebo keď sa Kristus zverí do vašich kňazských rúk aby zveľaďoval svoju Cirkev, vy sa musíte úplne spoliehať na Neho: Láska k Ježišovi je dušou a koreňom kňazskej služby.

Ďakujem vám drahí rodičia, za to, že ste svojich synov prijali, niesli a sprevádzali na ceste až k oltáru, že ste týchto mladých mužov nechali slobodne sa rozhodnúť pre Krista, aj keď ste možno niektorí na začiatku bojovali s touto myšlienkou a bolo vám ťažko pustiť milovaného syna do tejto služby. Vnímate tento svet a viete, že to nebudú mať ľahké, preto tie obavy! No nebojte sa, Boh vidí do ich srdca, a postará sa o všetko, čo budú potrebovať.

Milí synovia! My vás potrebujeme. Kiežby ste celý život zostali takí horliví, ako teraz. Upevňujte svoje povolanie. Osobná modlitba spojená s meditáciou, každodenná svätá omša, živá mariánska úcta a ľudský prístup nadovšetko – toto sú osvedčené prostriedky upevňovania v povolaní. Nájdite si každý deň čas na dôverné stretnutie s Bohom v modlitbe a budete mať silu k službe.

Oživte naše kňazské spoločenstvo svojou radosťou, vypočujte, pomôžte, podeľte sa o svoj čas i sily, tešte sa z úspechov iných a stretávajte sa.

Nebojte sa každý deň odovzdávať svoje radosti, ale aj starosti i strádania do rúk Nebeskej Matky Panny Márie. Ona si vás bude chrániť, bude nápomocná pri otváraní vášho srdca pre Ježiša i pre ľudí. Ona si vás bude dobre pamätať, veď sviatosť kňazstva prijímate práve v deň spomienky na jej Nepoškvrnené Srdce.

Tak, ako ona uchovávala všetky Božie slová vo svojom čistom Srdci (Lk 2, 41-52), tak si na svoje veľké Srdce privinie aj vás. Tam nájdete útočisko, aj vo chvíľach, keď tu vaši rodičia a blízki už nebudú a vy budete možno pociťovať absenciu vlastnej rodiny. Zasväcujte sa jej Nepoškvrnenému Srdcu, ona vás nikdy nenechá samých.

Pamätajme v modlitbách na týchto našich nových robotníkov v Pánovej vinici a okrem vernosti v službe, im vyprosujme aj to, aby boli vo svojom kňazstve obetaví a šťastní,“ vyzval na záver prítomných arcibiskup Bernard Bober.

Diakonská vysviacka

Kosice, diakoni

V košickej katedrále sa v piatok 19. júna   uskutočnila diakonská vysviacka. Hlavným celebrantom Eucharistickej slávnosti v katedrále, z rúk ktorého prijali kandidáti František Bujňák a Tadeáš Jacko  diakonskú vysviacku, bol košický pomocný biskup  Marek Forgáč.

Diakonská vysviacka pripadla na deň Slávnosti Ježišovho srdca a „aktuálnosť posolstva oslavy Ježišovho srdca potrebujeme hľadať najmä v Božom zjavení,“ pripomenul v úvode  homílie  biskup Marek Forgáč. Pred homíliou každý z nich potvrdil svoju túžbu zasvätenia zvolaním „Tu som!“. Vkladaniu rúk a konsekračnej modlitbe predchádzali litánie ku všetkým svätým. Novovysvätených diakonov obliekli ich principáli do dalmatík a každý osobne prijal z rúk otca biskupa Marka evanjeliár - symbol Evanjelia , ktorého sa stali hlásateľmi.

Biskup Marek Forgáč v príhovore poukázal , že „Slávnosť Ježišovho srdca nás učí nie len priorite srdca a schopnosti prežívať bolesť, ale aj osvojiť si pohľad srdca. Schopnosť prežívať bolesť srdca je v tejto rýchlej a zároveň nevšímavej a necitlivej dobe veľmi naliehavá výzva , veľmi vám kladiem na srdce , aby vaše srdce nikdy nezatvrdilo. Môže sa stať , že v niektorých chvíľach  vášho života , keď prídu ťažkosti rôzneho druhu , bude vaše srdce aj potupené, ale nikdy nesmie byť otupené .

František a Tadeaš, na srdce Vám kladieme, aby postoj srdca predstihoval Vaše snaženia vo vašom diakonskom a  potom i kňazskom živote . Počas tohto náročného obdobia sme často počúvali a aj často vyslovovali jedno slovo COVID. Napadlo mi, že toto slovko by mohlo byť vo chvíli tejto diakonskej vysviacky , ktorá pripadá na Slávnosť Ježišovho srdca aj symbolickou  skratkou CO-VID . A slovo CO-VID by mohlo  znamenať aj CORDE VIDERE – vidieť srdcom.

Spolu so všetkými chcem dnes za Vás prosiť, aby na ďalšej ceste životom ste pamätali na prioritu srdca . Nech Vám nechýba odvaha i otvorenosť pre bolesť srdca , ktorá je potrebná pre scitlivenie našej doby a pre prijatie Božieho milosrdenstva. A nech Vás sprevádza pohľad srdca , aby Vašej pozornosti nikdy neuniklo to, pre čo ste sa rozhodli. Tak budete pretvárať svoje srdce podľa Majstra a Učiteľa, ktorému ste svoj život zverili.“
 
TK KBS informoval Jaroslav Fabian

- - - - -

Banskobystrická diecéza

Kňazská vysviacka

Banska Bystrica, vysviacka, novoknazi

Tretia tohtoročná júnová sobota (20. 6. 2020) patrila v Banskobystrickej diecéze medzi sviatočné dni. Diecézny biskup Mons. Marián Chovanec v tento deň udelil vo Farskom kostole nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici posvätnný rád presbyterátu trom diakonom - Martinovi Garajovi z farnosti Nová Baňa, Matejovi Izraelovi z farnosti Dobrá Niva a Martinovi Ščúrimu z farnosti Partizánske - mesto.

Spolu s diecéznym biskupom slávnostnú svätú omšu koncelebroval generálny vikár Mons. Branislav Koppal, Mons. Marián Dragúň - rektor Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre a desiatky diecéznych i mimo diecéznych kňazov.

Mons. Marián Chovanec v homílii citoval slová z 1465 článku Katechizmu Katolíckej cirkvi - „kňaz je znakom a nástrojom milosrdnej Božej lásky...“ Vo svojom príhovore bližšie špecifikoval spomenuté slová - znak a nástroj. Kňaz je v tomto svete znakom Božej lásky, ktorý sprítomňuje Boha. Hoc môže byť kňaz aj starý alebo nevládny - stále je znakom, znamením Božieho vyvolenia. Má to byť na ňom vidieť. Jeho život má upozorňovať na Boha a Božie veci. Ďalej biskup Chovanec upriamil pozornosť na spojenie nástroj Božej lásky. Svätencom, ale aj prítomným kňazom zvýraznil, že to nie kňazi sú tými, ktorí odpúšťajú, premieňajú svojou vlastnou mocou. Je to Boh, ktorý cez nich odpúšťa, premieňa, posväcuje...

Ako povzbudenie diecézny biskup spomenul historickú udalosť, ktorá sa odohrala 3. februára 1943 na lodi Dorchester, ktorá prevážala vojakov z USA do Európy. Na tejto lodi boli aj štyria kňazi z rôznych kresťanských denominácii. V noci nemecká ponorka vypustila torpédo a zasiahla loď Dorchester, prevážajúcu amerických vojakov. Loď začala klesať ku dnu. Hoci vojenskí kapláni mali najbližšie k záchranným člnom, spoločne sa zhodli, že neodídu, ale budú pomáhať zachraňovať ľudí na palube. Sami pri tejto záchrannej akcii zahynuli. USA si tento odvážny čin štyroch vojenských kaplánov pripomína ako pamätný deň Štyroch nesmrteľných kaplánov. Na príklade štyroch kňazov diecézny biskup povzbudil svätencov k celoživotnej kňazskej i ľudskej obete. „Dnes slávime sviatok Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Bohu sa páči čisté a sväté srdce. Mať krásne srdce znamená žiť svoje kresťanské povolanie a, zvlášť v kňazskom živote, obetovať sa tak ako Kristus“, zakončil diecézny biskup.

Na záver svätej omše sa novokňazi poďakovali všetkým, ktorí ich sprevádzali na ceste ku kňazstvu a udelili novokňazské požehnanie svojmu svätiteľovi a všetkým prítomným.

TK KBS informoval Peter Lupták

- - - - -

Spišská diecéza

Kňazská vysviacka

Spisska Kapitula, novoknazi

V sobotu dňa 20. júna 2020, v deň spomienky na Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, sa v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule uskutočnila kňazská vysviacka. Hlavným celebrantom a svätiteľom slávnosti, ktorú priniesla naživo TV LUX, bol spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. Koncelebrovali Mons. Andrej Imrich a Mons. Ján Kuboš a tiež kňazi zo Spišskej diecézy a z iných diecéz.

Sviatosť kňazstva prijali štyria kandidáti: Peter Kalis z Lesnice, Marek Puškaš z Jakubovej Vole, Tomáš Rušin z Vlkoviec a Štefan Štellmach z Novej Ľubovne.

Biskup Sečka ordinandom v homílii pripomenul, aby si uvedomovali, že kňazstvo je dar od Ježiša Krista, ktorý sám povoláva nových robotníkov do svojej vinice. Preto majú kňazi nasledovať jeho príklad, nenechať sa obsluhovať, ale slúžiť. Rovnako pripomenul aj príklad Panny Márie, ktorej srdce je srdcom milovaným a milujúcim a to aj vo chvíľach, keď to nie je jednoduché. Máriina dlaň je zas dlaňou, ktorá je stále vystretá k pomoci, čo má byť charakteristické aj pre život a službu kňazov.

Po skončení slávnosti sa novokňazi presunuli do priestorov biskupského úradu, kde dostali od svojho biskupa dekréty pre pôsobenie v jednotlivých farnostiach Spišskej diecézy. Peter Kalis bude účinkovať ako kaplán v Spišskej Kapitule, Marek Puškaš v Spišskej Belej, Tomáš Rušin v Spišskom Podhradí a Štefan Štellmach vo farnosti Spišská Nová Ves. Všetci štyria novokňazi budú slúžiť svoje primičné sväté omše v nedeľu 21. júna 2020.

TK KBS informoval Patrik Taraj

- - - - -( TK KBS, pta, plu, jfa, ml; pz ) 20200621002   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]